Laseroterapia w medycynie estetycznej wykorzystywana jest w celu leczenia i poprawy kondycji skóry. Polega na poddaniu tkanki działaniu światła o długości fali laserowej. Obecnie powszechnie stosuje się różnorodne rodzaje laserów, zarówno pracujące w sposób ciągły, jak i impulsowy. Ich zastosowanie zmienia się wraz z rozwojem coraz nowszych technologii. Są popularne głównie ze względu na uniwersalność i prostotę swojego działania. Zapewniają jednocześnie bardzo dobre efekty leczenia estetycznego i kosmetycznego.
Dla lekarzy, których interesuje to, jak wykorzystywana jest laseroterapia w medycynie estetycznej, powstała oferta szkoleniowa METODOS Medycznego Ośrodka Szkoleniowego. Podczas szkoleń specjaliści poszerzają nie tylko własną wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim – nabywają kompetencje i umiejętności do jej praktycznego wykorzystania. Po ukończeniu kursu każdy lekarz otrzymuje imienny certyfikat, który staje się potwierdzeniem nabytych kwalifikacji. Wówczas we własnym gabinecie specjalista może za pośrednictwem lasera usuwać zmiany skórne, przebarwienia, blizny, owłosienie, a nawet tatuaże.
Spis treści:
Laseroterapia w medycynie estetycznej – poszerzenie wiedzy i zakresu umiejętności lekarzy
Wykorzystanie laserów w medycynie estetycznej wymaga szczególnego przygotowania lekarza do wykonywania zabiegów laseroterapii. Podczas szkolenia w METODOS Medycznym Ośrodku Szkoleniowym wykładowca porusza zagadnienia teoretyczne, przedstawiając podstawową nomenklaturę związaną z laseroterapią i przypominając informacje z zakresu anatomii ludzkiego ciała. Szczególny nacisk kładzie również na kwestię zapobiegania możliwym powikłaniom i ich ewentualnego leczenia. Specjaliści podpowiadają kursantom, z jakimi zabiegami alternatywnymi warto połączyć laseroterapię, by osiągnąć najlepsze rezultaty. Przedstawiają rzeczywiste efekty terapii laserowej i sposób prowadzenia specjalistycznej dokumentacji medycznej.
Laseroterapia w medycynie estetycznej to szkolenie, podczas którego wykładowca sporą część czasu poświęca na weryfikację praktycznych umiejętności jego uczestników. Wykonują oni bezpieczne zabiegi na grupie modeli i modelek pod okiem wykładowców i z ich aktywnym wsparciem. Kurs obejmuje wykonanie szeregu zabiegów o różnorodnej specyfice na różnych obszarach ciała modela lub modelki. Uczestnicy kursu poznają zasady działania lasera pikosekundowego, diodowego i frakcyjnego CO2.
Podczas szkolenia z laseroterapii w medycynie estetycznej uczestnicy poznają również zasady bezpiecznej kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Weryfikują wskazania oraz eliminują ewentualne przeciwwskazania. Następnie decydują o tym, który laser znajdzie zastosowanie u danego pacjenta oraz przedstawiają możliwe do uzyskania efekty. Po zaakceptowaniu planu terapeutycznego przez pacjenta lekarz przystępuje do pracy. Zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo i komfort przeprowadzanego zabiegu, również w warunkach szkoleniowych. Laseroterapia w medycynie estetycznej nie wymaga znieczulenia.
Laseroterapia w medycynie estetycznej – laser frakcyjny, CO2, diodowy, pikosekundowy
Każdy zabieg laserowy dobiera się indywidualnie do potrzeb i oczekiwań indywidualnych pacjenta. Laseroterapia w medycynie estetycznej pozwala lekarzom osiągnąć spektakularne efekty, które nie są w ich zasięgu z wykorzystaniem innych metod i narzędzi.
Jednym z rodzajów jest laser frakcyjny, który, wykorzystując wiązkę światła o określonej długości i mocy, powoduje kontrolowane uszkodzenia skóry. Następnie w organizmie uruchamiają się procesy regeneracyjne, dzięki którym tkanki się odbudowują. Laser CO2 używany jest najczęściej w celu usuwania blizn, przebarwień, znamion skórnych i podczas zabiegów regeneracyjnych oraz biostymulujących.
Na podobnej zasadzie działa również laser diodowy. Naświetla obszar skóry jedynie w konkretnym miejscu, nie naświetlając dużej ilości tkanek, jednocześnie nie przerywając ciągłości skóry. Dociera do głębszych warstw, a źródłem używanego światła jest w tym przypadku dioda (półprzewodnik). Za jego pomocą usuwa się przede wszystkim znamiona.
Laser pikosekundowy służy z kolei do redukcji przebarwień i usuwania tatuaży. Technologia ta emituje światło o różnych długościach fal. W porównaniu z innymi metodami laseroterapii w medycynie estetycznej technika ta charakteryzuje się lepszą penetracją skóry, umożliwiając ponadto spłycanie nawet bardzo głębokich blizn.
W których zabiegach medycyny estetycznej wykorzystuje się laser?
Laseroterapia w medycynie estetycznej wykorzystywana jest przede wszystkim podczas zabiegów regenerujących, biostymulujących oraz redukujących widoczność zmian skórnych. Główne cele stosowania różnych rodzajów laserów to: redukcja zmarszczek, stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, depilacja, usuwanie pieprzyków i brodawek oraz przebarwień i blizn. Precyzyjne lasery mogą być wykorzystywane również do powiększania i modelowania ust, a nawet – coraz powszechniej – w ginekologii estetycznej.
Spektrum zastosowania promieniowania laserowego w medycynie estetycznej ulega stałemu poszerzeniu. To dziedzina medycyny, która wymaga zatem nadążania za nowoczesnymi trendami i technologiami. Jedynie uczestnicząc w innowacyjnych szkoleniach oraz poznając nowe techniki i metody działania specjalistycznego, lekarze mogą oferować pacjentom najlepsze ścieżki terapeutyczne.
Czy zastosowanie laserów w medycynie estetycznej jest bezpieczne?
Bez względu na rodzaj i siłę działania narzędzia, laseroterapia w medycynie estetycznej jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia pacjenta. To zabiegi mało inwazyjne, szybko poprawiające wygląd skóry i jej kondycję. Prawidłowo stosowane światło lasera nie uszkadza tkanek w sposób znaczny. Zabiegi laserowe powinny zatem być przeprowadzane jedynie w wyspecjalizowanych gabinetach medycyny estetycznej przez wykwalifikowany personel lekarski. Powikłania po zabiegu pojawiają się zwykle wówczas, gdy podczas jego wykonywania zawodzi czynnik ludzki (niewiedza, brak odpowiedniego poziomu doświadczenia). Leczenie pacjenta jest bezpieczne wówczas, gdy stosuje się on ściśle do zaleceń lekarskich.
Lasery stosowane w medycynie estetycznej nie stwarzają niebezpieczeństwa ani ryzyka wystąpienia działań niepożądanych przede wszystkim ze względu na swoje parametry. W zależności od źródła światła laserowego wyróżnia się zabiegi z odparowaniem lub bez niego. W przypadku wykorzystania lasera nieablacyjnego okres rekonwalescencji pacjenta praktycznie nie występuje. Co więcej, żaden z zabiegów laseroterapii nie wymaga jego hospitalizacji.
Laser a zdrowie skóry
Szerokie zastosowanie laserów medycznych widoczne jest przede wszystkim w procesie regeneracji i odżywienia skóry. Zabiegi z wykorzystaniem lasera pozwalają na szybkie odmłodzenie tkanek, wygładzenie zmarszczek, a nawet uzyskanie efektu delikatnego liftingu. Lekarz medycyny estetycznej w trakcie zabiegu usuwa blizny, zamyka naczynka na twarzy, likwiduje rozstępy, blizny potrądzikowe, przebarwienia i rozszerzone pory. Wykorzystując różne rodzaje laserów, dociera do głębokich warstw skóry, zwiększając efektywność zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Większość zabiegów wykonywanych na skórze pacjenta (zwłaszcza twarzy, szyi i dekoltu) polega na kontrolowanym uszkodzeniu tkanek wiązką lasera. Celem takiego działania jest aktywne pobudzenie komórek (fibroblastów) do produkcji nowego kolagenu i elastyny oraz ich syntezy w naturalnym procesie regeneracji.
W zależności od wskazań, weryfikowanych podczas wizyty konsultacyjnej pacjenta w gabinecie specjalisty lasery stosuje się, wykorzystując metodę kontaktową, bezkontaktową lub punktowo. Dobór odpowiedniego rodzaju lasera i metody oraz techniki posługiwania się narzędziem jest konieczny w celu zapewnienia pacjentom optymalnego efektu zabiegu. Laserową terapię skóry zaleca się przede wszystkim osobom, które ukończyły 30 rok życia. Wówczas spowalnia się procesy starzenia się skóry i efekty działań terapeutycznych stają się najbardziej widoczne.