Toksyna botulinowa to preparat coraz chętniej używany w medycynie estetycznej. Dzięki swoim właściwościom umożliwia lekarzom uzyskanie efektu szybkiego odmłodzenia skóry pacjenta i ogólnej poprawy jej wyglądu oraz kondycji. Jak sama nazwa wskazuje, substancja ta jest toksyczna, dlatego przy jej stosowaniu kluczowa jest konieczność przestrzegania kilku głównych zasad bezpieczeństwa. Prawidłowe przeprowadzenie zabiegu z użyciem botoksu gwarantuje efekt redukcji lub nawet cofnięcia oznak starzenia się skóry, a także wygładzenia zmarszczek oraz bruzd.
Botoks w nowoczesnej medycynie estetycznej stosuje się w różnorodnych obszarach ciała, głównie jednak zabiegi te dotyczą okolicy twarzy pacjenta. Toksyna botulinowa najczęściej wstrzykiwana jest w brodę, pod oczy, w okolicę żuchwy, brwi, ust, czoła. Możliwe jest również leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem tej substancji. Wówczas iniekcję można wykonać w pachwinach, a nawet na dłoniach i stopach. Stosowane dawki toksyny są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, pod warunkiem że obliczone są przez specjalistę. Zabieg wypełniania tkanek botoksem zawsze musi być poprzedzony konsultacją lekarską i diagnostyką stanu skóry i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Spis treści:
Toksyna botulinowa (botoks) – czy to bezpieczne?
Toksyna botulinowa jest naturalną substancją o działaniu toksycznym, określaną mianem silnej trucizny biologicznej. Nic więc dziwnego, że jej stosowanie spotyka się z wieloma różnorodnymi opiniami i licznymi obawami. Wątpliwości pacjentów związane są głównie z kwestiami bezpieczeństwa podczas i po wykonaniu zabiegu. Warto zatem już na wstępie poinformować pacjenta, że botoks jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla człowieka pod warunkiem, ze stosowany jest doświadczonego lekarza, który ma dostęp do certyfikowanych preparatów.
Działanie toksyny opiera się na hamowaniu uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika nerwowo-mięśniowego. Substancja ta w fizjologicznych warunkach odpowiedzialna jest za blokowanie połączeń pomiędzy nerwami a mięśniami. W konsekwencji u człowieka nie dochodzi do skurczów wybranych mięśni lub grup mięśniowych, dzięki czemu następuje ich relaksacja, czyli rozluźnienie. Podana do organizmu człowieka toksyna botulinowa łączy się z płytką nerwowo-mięśniową w sposób trwały. Poraża przewodnictwo poprzez fragmentację jednego z białek, niezbędnego w procesie uwalniania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych.
Dla kogo? Wskazania do stosowania toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa zalecana jest przede wszystkim dla tych, którzy zmagają się z nieestetycznymi zmarszczkami, nadmiernie widocznymi na powierzchni skóry. To pierwsze oznaki starzenia się organizmu i utraty jędrności skóry, do której dochodzi w wyniku działania upływających lat. Chociaż proces ten nie jest możliwy do zatrzymania, medycyna estetyczna ma obecnie możliwości redukujące widoczność jego objawów. Botoks stosowany jest w celu redukcji zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek pomiędzy brwiami, kurzych łapek, linii marionetek, zmarszczek króliczych i innych zmarszczek mimicznych. Okazuje się pomocny również przy brukowanej brodzie i w leczeniu nadpotliwości lub bruksizmu. Toksyna botulinowa pozwala poprawić ogólny owal twarzy.
Zabieg ten można łączyć z innymi procedurami z zakresu medycyny estetycznej. Mowa tu m.in. o powiększaniu i modelowaniu ust czy liftingu. Wśród innych zabiegów najczęściej wybieranych przez pacjentów i pacjentki wymienia się też laseroterapię.
Również do niedawna nieco kontrowersyjnymi i wzbudzającymi obawy pacjentów były zabiegi z zakresu urologii i ginekologii estetycznej. Obecnie coraz częściej kobiety zgłaszają się na labioplastykę, a mężczyźni korzystają z możliwości, jakie daje na przykład powiększanie penisa kwasem hialuronowym lub tłuszczem własnym. Każdy lekarz, który chce wykonywać wymienione zabiegi, musi jednak ukończyć stosowne szkolenia, które wyposażają go nie tylko w informacje teoretyczne, ale przede wszystkim – zaawansowane umiejętności praktyczne.
Terapia toksyną botulinową – przeciwwskazania
Zabiegu z użyciem botoksu nie wykonuje się przede wszystkim u kobiet w ciąży i podczas laktacji. Wśród innych przeciwwskazań do rozpoczęcia zabiegu wymienia się: stany zapalne skóry, opryszczkę. To również choroby autoimmunologiczne (również cukrzyca), alergia na składniki preparatu i tendencja do powstawania bliznowców i zrostów. Toksyny botulinowej nie stosuje się ponadto u osób z epilepsją, ostrym zapaleniem stawów i chorobami mięśni, niewydolnością serca i nerek. Kwalifikacja nie zakończy się powodzeniem, jeżeli pacjent stosuje sterydy lub immunosupresanty. Ich odstawienie przed zabiegiem możliwe jest wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem i pod jego ścisłą kontrolą.
Toksyna botulinowa i efekty estetyczne jej stosowania – redukcja zmarszczek i przywrócenie witalności skóry
Wstrzyknięcie botoksu w wybrane obszary ludzkiego ciała i twarzy przynoszą niemal natychmiastowy, choć nietrwały efekt. Zwykle rezultaty jednorazowej procedury medycznej z użyciem toksyny botulinowej pojawiają się już w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu (nieco później, jeżeli u pacjenta doszło do obrzęku). Utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Czas ten zależy przede wszystkim od indywidualnych cech osobniczych każdego pacjenta, jego stanu zdrowia, kondycji skóry oraz wieku. By utrzymać jak najlepsze efekty botoksu, konieczne jest ponadto stosowanie się do zaleceń specjalisty wykonującego zabieg.
Wśród głównych rezultatów stosowania botoksu wymienia się przede wszystkim redukcję zmarszczek i ograniczenie widoczności podstawowych oznak starzenia się skóry. Substancja pozwala uzyskać wiele korzyści, paraliżując mięśnie twarzy, odpowiedzialne za powstawanie nowych zmarszczek i powiększanie tych, które już istnieją na powierzchni skóry pacjenta. Zmarszczki stopniowo zanikają lub stają się mniej widoczne. Dzięki zrelaksowaniu mięśni dochodzi ponadto do optycznej poprawy jędrności skóry. Twarz nie traci przy tym swej naturalnej ekspresji i oryginalnego wyglądu, włącznie z indywidualnymi rysami twarzy każdego pacjenta. Toksyna botulinowa umożliwia ponadto uzyskanie stopniowego efektu estetycznego, bez nagłej zmiany wizerunku i dzięki ustępowaniu działania botoksu wraz z upływem czasu.
Jak nauczyć się prawidłowego stosowania botoksu? Jak dawkować preparat i unikać skutków ubocznych terapii?
W elementarną wiedzę z zakresu stosowania botoksu lekarze mogą wyposażyć się podczas naszego szkolenia podstawowego z toksyny botulinowej. W toku kursu lekarze poznają podstawowe wskazania i przeciwwskazania do rozpoczęcia zabiegu. Zapoznają się z technikami wykonywania iniekcji i metodami doboru odpowiedniego rodzaju preparatu oraz jego optymalnej dawki. Dla osób chcących znacznie poszerzyć swoją wiedzę o stosowaniu botoksu (również off label), stworzyliśmy szkolenie zaawansowane z toksyny botulinowej.
By móc bezpiecznie stosować toksynę botulinową w klinikach i gabinetach specjalistycznych, lekarze przeprowadzają najpierw serię zabiegów na modelach i modelkach – już podczas szkolenia w zakresie medycyny estetycznej. W Medycznym Ośrodku Szkoleniowym METODOS warsztatowa część szkolenia zajmuje 2/3 całego czasu trwania kursu. To zatem kilka godzin praktycznych czynności medycznych, które przygotowują kursantów do samodzielnego wykonywania botoksu. Podczas szkolenia do dyspozycji kursantów pozostają nasi doświadczeni wykładowcy. Służą pomocą i eksperckim wsparciem na każdym etapie działania uczącego się specjalisty. Pomagają przeprowadzić skrupulatną kwalifikację modela lub modelki do zabiegu, przygotować jego ciało, dobrać rodzaj i dawkę preparatu oraz kontrolują technikę iniekcji.
Odpowiednio wykonany botoks niesie ze sobą minimalne ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych i skutków ubocznych. To procedura mało inwazyjna, bezbolesna i bezpieczna. Rzadko u pacjentów pojawiają się niewielkie zasinienia lub obrzęki. Niektórzy z nich obawiają się mało estetycznego i nienaturalnego efektu zabiegu. Porażenie nerwowe daje jednak naturalny rezultat odmłodzenia skóry, bez sztucznego uniesienia brwi, asymetrii czy zamrożenia mimiki.