Labioplastyka jest powszechnym zabiegiem przywracającym anatomiczny kształt żeńskich narządów intymnych. Wskazaniami do jej przeprowadzenia są przede wszystkim deformacje warg sromowych, ich asymetria, przerost warg sromowych mniejszych, dyskomfort podczas codziennych czynności i intymnych zbliżeń. To mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, który przebiega zwykle z wykorzystaniem lasera. Rana po jego wykonaniu goi się stosunkowo szybko, a stan pacjentki nie wymaga hospitalizacji. Wśród objawów niepożądanych po labioplastyce wymienia się niewielki obrzęk, krwawienie i tkliwość miejsca zabiegowego. Są to jednak dolegliwości fizjologiczne o charakterze przemijającym.
Nadanie odpowiedniego kształtu warg sromowych to zabieg cieszący się rosnącą popularnością. W dobie nowoczesnych możliwości, jakie daje medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna, zmniejszenie warg sromowych nie jest tematem, który wzbudza skrajne emocje. Labioplastyka jest zabiegiem poprawiającym ogólne samopoczucie kobiet – nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Przeciwdziała bowiem powstawaniu kompleksów wynikających z nieestetycznego wyglądu krocza.
Spis treści:
Czym jest nowoczesna labioplastyka?
Labioplastyka to zabieg, który w znaczący sposób poprawia jakość życia kobiet. Poprawa ta dotyczy jednak nie tylko sfery ich życia seksualnego, ale również codziennego funkcjonowania i ogólnego stanu zdrowia. Ma na celu zmniejszenie rozmiaru warg sromowych mniejszych w taki sposób, by były one równe lub zbliżone do rozmiaru warg sromowych większych. Pożądanym efektem zabiegu jest schowanie warg sromowych mniejszych pod większymi. W zależności od konkretnej sytuacji zdrowotnej kobiety, podczas labioplastyki stosuje się różnorodne metody i techniki zabiegowe. Ich doborem zajmuje się specjalista na podstawie przeprowadzonej kwalifikacji i konsultacji.
Nadmierne, wręcz patologiczne powiększenie warg sromowych to estetyczny i zdrowotny problem wielu kobiet. Obecnie tematyka ta nie stanowi tabu, wręcz przeciwnie – zdrowie intymne kobiet to temat niezwykle istotny głównie ze względu na liczne schorzenia, z jakimi obecnie zmagają się pacjentki w różnym wieku. Wybór labioplastyki ma wiele walorów funkcjonalnych. Kobiety cierpiące z powodu deformacji kształtu i rozmiaru warg sromowych mogą mieć trudności z higieną, ćwiczeniami fizycznymi, nawracającymi infekcjami i aktywnością seksualną. Powiększone wargi sromowe uniemożliwiają noszenie takich ubrań jak spodnie typu legginsy, obcisłej bielizny, a nawet strojów kąpielowych.
Kto może wykonywać zabieg korekty warg sromowych mniejszych?
Labioplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Tę procedurę medyczną może wykonywać jednak nie tylko lekarz ginekolog. By zostać specjalistą z zakresu medycyny estetycznej i ginekologii plastycznej, należy ukończyć specjalistyczne szkolenie i kursy. W Medycznym Ośrodku Szkoleniowym METODOS lekarze decydują się na uczestnictwo w szkoleniu z labioplastyki i podstaw ginekologii estetycznej. Podczas kilkugodzinnego spotkania z wykładowcą-instruktorem poznają nie tylko nomenklaturę medyczną i przypominają sobie podstawowe informacje z zakresu anatomii żeńskich narządów płciowych. Przede wszystkim uczą się prawidłowego i bezpiecznego wykonywania zabiegu.
Labioplastykę oferują wyłącznie lekarze pozostający aktywni zawodowo. By móc skorzystać z oferty szkoleniowej METODOS, muszą oni posiadać aktualne prawo wykonywania zawodu. Dbając o rzetelność świadczonych przez nas usług, wysoki poziom merytoryczny szkoleń i bezpieczeństwo przyszłych pacjentek naszych kursantów, weryfikujemy każdego kursanta w Centralnym Rejestrze Lekarzy.
Konsultacja przed zabiegiem ginekologii estetycznej – wskazania i przeciwwskazania
Podczas naszego praktycznego szkolenia z labioplastyki lekarze uczą się prawidłowej kwalifikacji pacjentek do rozpoczęcia procedury medycznej. Zyskują wiedzę na temat anatomii narządów płciowych kobiet, a także możliwych powikłań po zabiegu. Poznają także niezbędne instrumentarium oraz uczą się stosowania lasera w chirurgii ginekologicznej. W części praktycznej kursanci samodzielnie wykonują zabieg labioplastyki na modelkach. Szkolenie trwa 6-8 godzin i prowadzone oraz nadzorowane jest przez doświadczonych szkoleniowców. Kurs kończy się wydaniem specjaliście certyfikatu. Zabieg cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa i niskie ryzyko powikłań, połączone ze skutecznością i natychmiastowym efektem.
Wśród istotnych wskazań do wykonania zabiegu, jakim jest labioplastyka, wymienia się zbyt duże wargi sromowe mniejsze, które narażone są na otarcia i uszkodzenia mechaniczne. Przerost warg sromowych sprzyja również nawracającym infekcjom intymnym, trudnym do wyleczenia. Na zabieg zgłaszają się kobiety zauważające u siebie przerost i deformacje w obrębie warg sromowych mniejszych, nieestetyczny wygląd krocza. Wszystkie z wymienionych cech żeńskich okolic intymnych mogą prowadzić do powstawania licznych kompleksów i dyskomfortu psychicznego podczas współżycia. Objawy przerostu warg są bowiem najbardziej dokuczliwe podczas aktywności seksualnej, gdy dochodzi do zbliżenia pomiędzy partnerami. Liczne otarcia, prowadzące nawet do krwawienia i powstawania infekcji, mogą skutecznie zniechęcić kobietę do podejmowania stosunków.
Dzięki najnowszym możliwościom technologicznym labioplastyka nie jest jedynie skróceniem warg sromowych mniejszych. To zabieg modelujący i korygujący estetykę warg sromowych. Często obejmuje swoim zakresem również napletek łechtaczki. Przerośnięte wargi wpływają bowiem niekorzystnie na wygląd zewnętrzny całej okolicy narządów intymnych kobiety.
Labioplastyka jest popularna nie tylko ze względów estetycznych i kosmetycznych, ale również zdrowotnych. Istnieją bowiem ścisłe wskazania medyczne, które kwalifikują kobiety do laserowej korekty wyglądu warg sromowych. Czasami jednak zabieg nie może zostać bezpiecznie przeprowadzony. Dotyczy to sytuacji, w których u kobiet stwierdza się istnienie przeciwwskazań do redukcji warg sromowych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim okres ciąży i laktacji, miesiączkę, infekcje intymne. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet z ranami w okolicach intymnych oraz z chorobami nowotworowymi.
Labioplastyka laserowa, metoda klina – jak przebiega zabieg labioplastyki? Jak dobrać odpowiednią technikę do potrzeb pacjentki?
Laseroterapia w medycynie estetycznej, w tym również ginekologii estetycznej, jest coraz popularniejsza ze względu na swoją małą inwazyjność i łatwość w stosowaniu narzędzia. Nowoczesna labioplastyka to zabiegi, podczas których lekarz posługuje się laserem. Za jego pomocą zmniejsza i modeluje się wargi sromowe mniejsze. Nadmiar tkanki również obcinany jest laserowo. Redukcję warg sromowych można wykonać również metodą tzw. klina. Polega ona na usunięciu skóry z najgrubszej części warg sromowych mniejszych i pozostawieniu w stanie nienaruszonym błony podśluzowej. Naturalny wygląd krocza uzyskuje się dzięki zachowaniu ich pomarszczonych krawędzi, bez konieczności wygładzania tkanek.
Doborem odpowiedniej techniki zabiegowej do potrzeb pacjentki zajmują się wyłącznie specjaliści. Każdy zabieg poprzedza się dokładną diagnostyką jej stanu oraz kwalifikacją do zabiegu. Dzięki temu lekarz poznaje objawy, z jakimi na co dzień zmaga się kobieta i dostrzega główną przyczynę jej dyskomfortu.
Popularność plastyki asymetrii warg sromowych – efekty labioplastyki i małe ryzyko powikłań
Pierwsze efekty labioplastyki widoczne są już w pierwszym tygodniu po zabiegu. Na pełne rezultaty należy jednak poczekać ok. 3 miesiące. Okolice narządów intymnych kobiet są niezwykle wrażliwe. Należy zatem pamiętać, że po zabiegu wymagają szczególnego traktowania i pielęgnacji. Labioplastyka to zabieg, który nie wymaga hospitalizacji pacjentki i nie wiąże się z koniecznością długotrwałej rekonwalescencji. Plastyka warg sromowych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym pacjentki, co gwarantuje jej komfort i bezbolesność procedury. O wszystkich zaleceniach po zabiegu kobiety informowane są jeszcze przed wykonaniem labioplastyki.
Labioplastyka to nie jedyna procedura estetyczna, która cieszy się rosnącą popularnością ze względu na swoją skuteczność. Wśród najpowszechniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, coraz częściej wybieranych przez pacjentów, wymienia się powiększanie i modelowanie ust, iniekcje z toksyny botulinowej oraz powiększanie penisa kwasem hialuronowym lub tłuszczem własnym mężczyzny.