Lifting ust i powiększanie ust kwasem hialuronowym to dwie popularne procedury estetyczne, ale wybór między chirurgią a wypełniaczami zależy od kilku kluczowych czynników. Lip lift to zabieg chirurgiczny, bezpieczny i mało inwazyjny, dlatego coraz częściej wybierany przez pacjentów. Daje stały efekt, co sprawia, że nie trzeba wykonywać go kilkukrotnie, w przeciwieństwie do wypełniaczy. Polega na wycięciu nadmiaru skóry z cięć u podstawy nosa, co pozwala uzyskać skrócenie wargi i odpowiednie wywinięcie czerwieni wargowej z zachowaniem proporcji oraz symetrii. Cała procedura chirurgiczna trwa zwykle ok. godziny i nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Przeprowadzamy ją w warunkach ambulatoryjnych po uprzedniej kwalifikacji i konsultacji.
Chirurgiczny lifting ust i wypełnianie warg kwasem hialuronowym lub innymi substancjami to zabiegi mające inne cele, mechanizmy działania, efekty i wskazania. Wybór między nimi zależy od tego, czego oczekuje pacjent i co może zagwarantować lekarz. Podczas zabiegu lip lift usuwa się niewielki pasek skóry spod nosa, co skutkuje naturalnym odsłonięciem czerwieni wargi i odmłodzeniem dolnej części twarzy. Z kolei kwas hialuronowy to wypełniacz wstrzykiwany bezpośrednio w usta, który ma za zadanie zwiększyć objętość, nawilżyć i poprawić kontur warg. Należy do grona zabiegów niechirurgicznych, a jego efekty są tymczasowe.
Spis treści:
Powiększanie ust z użyciem wypełniaczy a zabieg chirurgicznego modelowania ust
Efekty wypełniaczy (np. kwasu hialuronowego) są tymczasowe – utrzymują się zwykle od 6 do 12 miesięcy. Częste powtarzanie wypełniaczy może prowadzić do rozciągania skóry i zaburzenia struktury ust. U niektórych osób mogą zatem prowadzić do zmian proporcji i powstania nienaturalnego wyglądu. Chirurgiczny lifting ust skraca odległość między nosem a górną wargą, poprawiając proporcje twarzy bez zwiększania objętości wargi. Lip lift daje naturalny wygląd – nie zmienia objętości, tylko ekspozycję ust. Z wiekiem warga górna może się wydłużać, co sprawia, że usta wydają się cieńsze i mniej widoczne. Kwas hialuronowy na opadającą górną wargę powstałą w wyniku zaawansowanych procesów starzenia się skóry może okazać się niewystarczający. Lifting ust unosi wargę, przywracając młodzieńczy wygląd i odsłaniając więcej jej czerwieni.
Lekarze wykorzystują różne techniki powiększania i modelowania ust za pomocą wypełniaczy, zwłaszcza u tych pacjentów, którzy chcą tymczasowego efektu, mają młodą skórę bez widocznych oznak starzenia i nie zgadzają się na wykonanie operacji. Zwykle pragną oni delikatnego powiększenia lub zmiany konturu ust bez chirurgicznej ingerencji. Idealnym rozwiązaniem jest dla nich małoinwazyjna iniekcja z krótkim czasem rekonwalescencji.
Weryfikacja wskazań do liftingu ust – profesjonalizm specjalistów
Weryfikacja wskazań do liftingu ust (lip lift) to kluczowy etap w całym procesie estetycznym – od niego zależy bezpieczeństwo pacjenta, jakość efektu i satysfakcja z zabiegu. Dlatego profesjonalizm lekarza powinien obejmować nie tylko umiejętności chirurgiczne, ale też rzetelną analizę wskazań i przeciwwskazań. Wiedzę tę specjaliści zdobywają podczas naszych szkoleń, składających się z części teoretycznej oraz z praktycznych warsztatów z udziałem modeli i modelek.
Lifting ust poprzedza się wykonaniem skrupulatnej analizy anatomicznej twarzy pacjenta. Konieczny jest pomiar odległości między nosem a górną wargą, ocena kształtu, proporcji i symetrii ust oraz nosa, a także kontrola widoczności czerwieni wargi górnej. Ocena pacjenta uwzględnia wygląd twarzy en face i z profilu. Ogólnie przyjmuje się, że filtrum powyżej 13–15 mm (u kobiet) może być wskazaniem do lip lift. Podczas konsultacji i kwalifikacji lekarz powinien również poznać historię poprzednich zabiegów, m.in. stosowania wypełniaczy. Powinien ocenić stan zdrowia ogólnego pacjenta, jego styl życia i zweryfikować poziom realności jego oczekiwań co do efektu. W profesjonalnych klinikach wykonuje się zdjęcia przed i po zabiegu w standaryzowanych warunkach.
Ze względów bezpieczeństwa, niektórym pacjentom należy zlecić zestaw badań laboratoryjnych, w tym:
- morfologię krwi: erytrocyty (RBC), leukocyty (WBC), hemoglobina (HGB), hematokryt (HCT), płytki krwi PLT;
- układ krzepnięcia: czas protrombinowy (PT).
Kto może wykonać zabieg lip lift (lifting ust)?
Chirurgiczne modelowanie ust to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który wykonują wyłącznie lekarze po szkoleniu z chirurgicznego powiększania ust. Profesjonaliści charakteryzują się doświadczeniem w branży, pozwalającym im na wykonywanie precyzyjnych cięć i szycia. To klucz do idealnego efektu i niewidocznej blizny. Istotna jest też odwaga – dobry specjalista odradzi zabieg, jeśli uzna, że jest niepotrzebny lub nie da oczekiwanego efektu. Warto budować portfolio, które pokazuje realne efekty pracy i styl estetyczny lekarza. Ponadto rzetelność i wiarygodność usług oferowanych przez specjalistę zwiększa jego przynależność do stowarzyszeń (np. ISAPS, PTChRiE) oraz posiadane przez niego certyfikaty – na przykład takie, jakie otrzymują kursanci po naszym szkoleniu.
Na czym polega lifting ust?
Specjaliści podczas zabiegu chirurgicznego najczęściej stosują nowoczesną technikę bullhorn lip lift (lifting byczy róg). Jej nazwa wzięła się od kształtu nacięcia wykonywanego podczas zabiegu (przypominającego bawole rogi) w naturalnym załamaniu skóry pod nosem. Dzięki niemu blizny pozabiegowe są niewidoczne, ukryte w fałdach podstawy nosa. Po znieczuleniu miejscowym pacjenta usuwamy jedynie cienki fragment skóry w formie paska – zazwyczaj na środku twarzy, tuż pod kolumienkami nosa. Skórę następnie napina się i zszywa, co powoduje jej widoczne uniesienie. Jednocześnie w górę przesuwa się nieco górna warga. W rezultacie lifting ust skraca filtrum (czyli odległość między nosem a ustami), odsłania więcej czerwieni wargi górnej, a całe usta wyglądają na pełniejsze i bardziej proporcjonalne względem twarzy.
Chirurgiczny lifting wargi górnej nie wiąże się z długotrwałą rekonwalescencją pacjenta. Postępowanie pozabiegowe wymaga jednak od niego pewnej ostrożności i przestrzegania zaleceń. W ten sposób można uniknąć komplikacji i uzyskać najlepszy efekt estetyczny. Już podczas szkoleń z chirurgicznego liftingu ust lekarze poznają zalecenia i wskazania, które powinni każdorazowo po zabiegu przekazać pacjentowi. Należy przede wszystkim uprzedzić o możliwości występowania siniaków, obrzęku i bólu bezpośrednio po zakończeniu liftingu. Pacjent może odczuwać lekki ból lub dyskomfort, który łatwo opanować lekami przeciwbólowymi (np. paracetamolem).
W okolicy szwów zaleca się stosowanie zimnych okładów. Już po upływie tygodnia po zabiegu obrzęk zaczyna zanikać, ukazując efekt lip lift. Również wówczas pojawia się niepokojące, delikatne ściąganie skóry i uczucie sztywności przy mówieniu lub uśmiechaniu się. Nie powinno ono jednak wzbudzać obaw u pacjenta, o czym należy wspomnieć. To dolegliwości fizjologiczne, wynikające ze zmiany proporcji ust i napięcia tkanki. By przyspieszyć proces gojenia, pacjent powinien spać z lekko uniesioną głową, unikać mimiki twarzy i stosować zalecone maści oraz kremy.
Chirurgiczny lifting wargi górnej – kiedy jest skuteczny? Efekty lip lift
Lifting ust gwarantuje pacjentom naturalny efekt uniesienia górnej wargi z ogólną poprawą wyglądu ust i proporcji całej twarzy. Docelowa odległość pomiędzy górną wargą a podstawą nosa oraz ostateczny kształt ust widoczny jest po upływie kilku tygodni od zabiegu. Wówczas ustępuje ból, opuchlizna i obrzęk, które początkowo mogą utrudniać ocenę efektów. Chirurgiczne podniesienie ust jest skuteczne przede wszystkim wtedy, gdy jest odpowiednio dobrane do potrzeb anatomicznych i estetycznych pacjenta. Ten zabieg nie polega na powiększeniu ust wypełniaczem, lecz na poprawie proporcji twarzy i ekspozycji czerwieni wargi górnej. Efekty są trwałe, naturalne i często bardziej eleganckie niż przy tradycyjnych metodach powiększania ust.