Chirurgiczna korekta warg sromowych, powszechnie określana mianem labioplastyki, może być wykonywana dwojako. Popularne są zarówno zabiegi tradycyjne (z użyciem skalpela), jak i nowoczesna laseroterapia. Wybór techniki zależy od kilku czynników, szczególnie anatomii pacjentki, oczekiwanego efektu estetycznego i czasu rekonwalescencji. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie i umiejętności lekarza. Obie metody mają swoje zalety i ograniczenia. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, że jedna z nich jest najlepsza w każdym przypadku.
Labioplastyka zyskuje coraz większą popularność zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Kobiety decydują się na ten zabieg, aby poprawić komfort życia codziennego, uprawiania sportu czy współżycia seksualnego, ale również z powodów psychologicznych – dla zwiększenia pewności siebie i dobrego samopoczucia. Chirurgiczna korekta warg sromowych to zawsze ostateczna decyzja lekarza połączona z dokładnym badaniem pacjentki. Specjalista musi zatem być odpowiednio przygotowany zarówno do procesu samej kwalifikacji, jak i do przeprowadzenia nowoczesnej procedury z zakresu ginekologii estetycznej. Wszystkiego uczymy podczas naszych szkoleń.
Spis treści:
Skalpel czy laser? Inwazyjność techniki operacyjnej zabiegu labioplastyki
Chirurgiczna korekta warg sromowych przebiega z użyciem skalpela lub lasera. Klasyczna metoda operacyjna to ta, w której lekarz używa skalpela (lub nożyczek chirurgicznych) do usunięcia nadmiaru tkanki warg sromowych mniejszych. W porównaniu do lasera operacja z użyciem skalpela charakteryzuje się wydłużonym czasem rekonwalescencji i gojenia się rany. Potencjalnie grozi również większymi siniakami i obrzękiem, a stosowane szwy mogą podrażniać okolice intymne w pierwszych dniach po zabiegu.
Laserowa plastyka warg sromowych mniejszych przebiega zwykle z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2. W tej metodzie tkanki są odparowywane przez precyzyjną wiązkę światła laserowego. Lekarze i pacjenci doceniają mniejsze krwawienie z rany. Laser jednocześnie tnie i koaguluje tkanki, zmniejszając ryzyko późniejszego obrzęku i powstawania siniaków. Stosowanie lasera skraca czas rekonwalescencji, zmniejsza ryzyko powikłań i skutków ubocznych, sprzyja powstaniu cienkiej i estetycznej blizny. W przypadku bardzo rozległych deformacji lub potrzeby głębszej ingerencji anatomicznej klasyczna chirurgia może oferować większą kontrolę głębokości i kształtu cięcia niż niektóre typy laserów. Laseroterapia spotyka się nadal z ograniczeniami technicznymi niektórych placówek. Nie każdy specjalista posiada nowoczesny sprzęt, dzięki któremu może bezpiecznie wykonywać ten zabieg.
Chirurgiczna korekta warg sromowych – na czym polega?
Podczas naszego szkolenia z labioplastyki lekarze zapoznają się z przebiegiem zabiegu plastyki warg sromowych mniejszych w teorii i praktyce. Samodzielnie wykonują pierwsze procedury chirurgiczne, metodą laserową. Celem zabiegu jest zmniejszenie, wyrównanie lub modelowanie warg sromowych mniejszych. Z różnych powodów mogą one być przerośnięte, asymetryczne, zwiotczałe lub powodować dyskomfort (fizyczny bądź psychiczny). Podczas konsultacji przed rozpoczęciem laseroterapii lekarz dokonuje oceny budowy anatomicznej okolic intymnych kobiety, omawia oczekiwania pacjentki i weryfikuje je z efektami możliwymi do osiągnięcia. Dobiera także odpowiednią technikę do preferencji i stanu zdrowia kobiety. Przygotowanie do zabiegu polega na zastosowaniu znieczulenia miejscowego oraz przygotowaniu pola zabiegowego (oczyszczeniu i dezynfekcji warg sromowych).
Jak wygląda zabieg plastyki warg sromowych? Jak bezpiecznie używać lasera?
Bezpieczne stosowanie lasera w chirurgii estetycznej i ginekologii (np. przy labioplastyce) wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim specjalistycznego przeszkolenia. To urządzenie medyczne klasy specjalnej, którego nie można używać bez uprawnień i praktyki klinicznej. Chirurgiczna korekta warg sromowych laserem (labioplastyka laserowa) to modelowanie anatomiczne z użyciem wiązki światła laserowego. Trwa zwykle od 30 minut do godziny, nie wymaga hospitalizacji pacjentki. W zależności od oczekiwań, po zabiegu zakładane są drobne szwy rozpuszczalne lub nie stosuje się ich wcale. Pełna rekonwalescencja trwa zwykle 5–10 dni, a zalecany okres wstrzemięźliwości seksualnej wynosi ok. 4–6 tygodni.
Szkolenie z laseroterapii w medycynie estetycznej w naszym Centrum Szkoleniowym uczy lekarzy odpowiedniego doboru parametrów lasera. To przede wszystkim moc (zależna od rodzaju tkanki), tryb pracy (ciągły / pulsacyjny / superpuls), czas ekspozycji i gęstość energii. Parametry należy ponadto dostosować do lokalizacji zabiegowej (warto pamiętać o tym, że tkanka sromowa jest delikatna, dobrze unaczyniona). Doświadczony lekarz dba o bezpieczeństwo pacjenta i swoje. Należy stosować okulary ochronne, osłaniać pole operacyjne, by unikać rozproszenia wiązki oraz chłodzić urządzenie. Praca powinna odbywać się w środowisku bez łatwopalnych materiałów i z zastosowaniem systemów odciągających dym chirurgiczny.
Wskazania do zabiegu korekcji warg sromowych mniejszych – jak rozpoznać przerost warg sromowych?
Zmniejszanie warg sromowych mniejszych zaleca się przede wszystkim po rozpoznaniu ich przerostu. To stan, w którym wargi sromowe mniejsze są znacznie większe niż przeciętnie. Choć nie ma jednej, obowiązującej normy diagnostycznej, obecnie przyjmuje się, że:
- przerost może występować, gdy długość warg mniejszych przekracza 3–5 cm (mierzona od podstawy do brzegu wolnego);
- lub gdy wargi sromowe mniejsze wystają na więcej niż 1–2 cm poza większe.
Mogą wystawać poza wargi sromowe większe, powodować dyskomfort fizyczny lub psychiczny, a w niektórych przypadkach również problemy zdrowotne. Choć anatomia intymna u różnych kobiet naturalnie się różni, istnieją pewne objawy, które mogą wskazywać na przerost wymagający konsultacji, a nawet interwencji lekarskiej. Niepokojącym sygnałem jest widoczność warg sromowych mniejszych w pozycji stojącej lub podczas noszenia bielizny. Wśród wskazań do zabiegu korekcji warg sromowych wymienia się też uczucie „ciągnięcia” lub „ocierania” podczas chodzenia, jazdy na rowerze, ćwiczeń, a także ból przy noszeniu ciasnej odzieży i nawracające infekcje intymne.
Przerost warg sromowych mniejszych u niektórych kobiet objawia się problemami przy współżyciu. Odczuwają one ból podczas penetracji, napięcie i obrzęk po stosunku, a wrażliwość lub nadmierna ruchomość tkanek przeszkadza w intymności. Kobiety napotykają ponadto trudności w dokładnym myciu i osuszaniu miejsc intymnych, skutkujące częstymi infekcjami i stanami zapalnymi. W procesie kwalifikacji do zabiegu warto zatem zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły z życia intymnego pacjentki, które pomogą ustalić charakter zmiany anatomicznej i dobrać odpowiednią technikę zabiegową.
Chirurgiczna korekta warg sromowych – jakich efektów można się spodziewać po labioplastyce laserowej?
Przeprowadzanie profesjonalnych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej ma na celu przede wszystkim poprawę ogólnego komfortu intymnego kobiety. Wpływają one na wygląd pochwy, jej przedsionka, wzgórka łonowego. Labioplastyka warg sromowych mniejszych poprawia nie tylko wygląd warg sromowych, ale w widoczny sposób wpływa na ogólną proporcję narządów kobiecych. Likwiduje problem przerośniętych warg sromowych, ich asymetrii, niejednolitej struktury, a nawet kolorytu. Pooperacyjny efekt zabiegu widoczny jest w pełni po zakończeniu okresu rekonwalescencji i całkowitym wygojeniu rany. Rezultat estetyczny jest zazwyczaj bardzo naturalny – laser pozwala na precyzyjne formowanie delikatnych tkanek bez głębokiego uszkodzenia. Kobiety zyskują lepsze samopoczucie psychiczne. Zwiększa się ich poczucie pewności siebie, częściej podejmują próby zbliżeń seksualnych, czerpią z nich satysfakcję wynikającą z ograniczenia poczucia wstydu i eliminacji kompleksów.
Rezultat labioplastyki laserowej jest trwały, choć może w niewielkim stopniu ulec zmianie z czasem (np. pod wpływem porodu, starzenia się skóry). Dobrze wykonana korekta kształtu warg sromowych nie zaburza funkcji seksualnych – przeciwnie, często poprawia jakość życia intymnego dzięki zwiększeniu komfortu.
Precyzyjne prowadzenie wiązki lasera pozwala na szerokie wykorzystanie tego narzędzia w medycynie estetycznej. Popularne wśród pacjentek jest również laserowe odmładzanie okolic intymnych.