Blefaroplastyka to korekta wyglądu powiek górnych i/lub dolnych. Stanowi jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej obszaru twarzy (dokładniej jej górnego piętra). Procedura ta należy do bezpiecznych i mało inwazyjnych, jednak jak każdy zabieg chirurgiczny, wiąże się z ryzykiem występowania powikłań. Minimalizować je można już na etapie wstępnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu, dokładnie zapoznając się z jego stanem zdrowia, weryfikując wskazania i eliminując ewentualne przeciwwskazania. Ze względów bezpieczeństwa korektę powiek może przeprowadzać jedynie specjalista wykwalifikowany w dziedzinie medycyny estetycznej. Powikłania po blefaroplastyce to kwestia poruszana już podczas szkolenia z plastyki powiek dolnych i górnych.
Powikłania po blefaroplastyce nie należą do częstych. Większość pacjentów poddawanych operacji powiek przechodzi przez okres rekonwalescencji bez żadnych trudności i dolegliwości. Warto pamiętać o tym, że tuż po plastyce powiek fizjologicznym objawem jest ich zasinienie oraz obrzęk. Gdy przestaje działać znieczulenie miejscowe, pacjent może odczuwać nawet przemijający ból. Dolegliwości te stają się niepokojące dopiero wówczas, gdy utrzymują się długotrwale. W jaki sposób można uniknąć skutków ubocznych, a nawet nieudanej plastyki powiek górnych lub dolnych? W pierwszej kolejności pacjenci zwracają uwagę na wybór doświadczonego lekarza, którego praktyka cieszy się dobrymi opiniami wśród pacjentów. Warto zatem, by specjaliści kończyli kursy i szkolenia w renomowanych placówkach szkoleniowych, umożliwiających nabywanie praktyki już podczas kursu. Jego elementami powinny być także kwalifikacja pacjenta i zalecenia przedoperacyjne. Ponadto zapoznanie z odpowiednimi technikami operacyjnymi, sposobami opieki pooperacyjnej i reagowania na niepokojące dolegliwości. Nasi kursanci wszystkiego dowiadują się podczas kursów w naszym Centrum Szkoleniowym.
Spis treści:
Blefaroplastyka – czy zabieg plastyki powiek górnych i dolnych jest bezpieczny?
O tym, czy u danego pacjenta wystąpią powikłania po blefaroplastyce, decyduje szereg różnorodnych czynników. Zabieg ten jest uznawany za wysoce skuteczny i bezpieczny. Uważa się, że za jego powodzenie odpowiada przede wszystkim lekarz znający odpowiednie metody i techniki zabiegowe. Kwalifikacje i wiedza pozwalają więc unikać błędów technicznych, skutkujących niepowodzeniem korekty. To m.in. zbyt duże usunięcie skóry lub tłuszczu, które może prowadzić do poważnych powikłań. Należy również pamiętać o tym, że nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Wskazana jest ocena stanu skóry powiek, funkcji mięśni oka, przebiegu procesu produkcji łez, dotychczasowych chorób ogólnych (cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia), wcześniejszych operacji lub urazów oka.
Powikłania po blefaroplastyce są ponadto zależne od rodzaju wykonywanego zabiegu i obszaru pola zabiegowego. Operacja dotycząca powiek górnych jest zazwyczaj prostsza, wykonywana częściej, z krótszym czasem rekonwalescencji. Plastyka powiek dolnych jest technicznie trudniejsza. Wiąże się z wyższym ryzykiem występowania powikłań, w tym również ektropionu (wywinięcia powieki), asymetrii, nadmiernego obrzęku czy infekcji.
Rekonwalescencja po blefaroplastyce – o czym należy poinformować pacjenta przed operacją
Zarówno szkolenie z blefaroplastyki powiek górnych, jak i kurs blefaroplastyki powiek dolnych w naszym Centrum Szkoleniowym obejmuje swoim zakresem tematycznym przygotowanie pacjenta do obu zabiegów, opis prawidłowego przebiegu technicznego procedury chirurgicznej oraz rekonwalescencji. Dobra edukacja pacjenta przed blefaroplastyką powiek znacząco wpływa na jego komfort, bezpieczeństwo, a nawet na ostateczny efekt zabiegu. Pacjent przed rozpoczęciem procedury powinien wiedzieć, ile będzie trwać proces gojenia się rany. Lekarz instruuje go, jak dbać o higienę i pielęgnację oraz jak postępować podczas rekonwalescencji. Należy poinformować go ponadto o fizjologicznych objawach pooperacyjnych. Dolegliwości, które nie powinny wzbudzać niepokoju to przede wszystkim:
- brzęk i zasinienie powiek (szczególnie w pierwszych 72 h);
- uczucie napięcia lub dyskomfortu w okolicy oczu;
- lekka suchość oka lub łzawienie;
- tymczasowe niewielkie zaburzenia widzenia (np. rozmazany obraz przez łzy);
- delikatne blizny, które stopniowo bledną.
Rekonwalescencja po blefaroplastyce jest stosunkowo krótka. By uniknąć skutków ubocznych i powikłań, pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty. Tuż po zabiegu konieczne jest unikanie pracy fizycznej, schylania się, podnoszenia ciężarów, noszenia soczewek kontaktowych.
Niedozwolone jest wykonywanie makijażu w okolicy oczu, palenie papierosów i picie alkoholu. Pacjent powinien również znać objawy i dolegliwości, których nie można bagatelizować. Zawsze musi on zgłosić się do lekarza wówczas, gdy odczuwa silny, narastający ból oka lub głowy, zauważa wydzielinę ropną z rany, krwiak oczodołowy. Niepokojące jest ponadto pogorszenie widzenia lub występowanie znacznych trudności w zamykaniu oka bądź wywinięcie powieki.
Powikłania po blefaroplastyce – jak ich unikać?
Unikanie powikłań po blefaroplastyce (plastyce powiek) to efekt właściwego planowania, profesjonalnego wykonania zabiegu i skrupulatnej opieki pooperacyjnej. Jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu istotna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta i dokładne badanie wraz z weryfikacją wskazań medycznych do blefaroplastyki, czyli korekcji powiek. Operację chirurgiczną wykonuje się po stwierdzeniu opadającej powieki, ograniczającej pole widzenia, asymetrii powiek, nadmiaru wiotkiej skóry, tkanki tłuszczowej i zaburzenia funkcjonalności powiek. Planując zabieg z zakresu medycyny estetycznej w okolicy oka, specjalista powinien wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta, ocenić stan skóry wokół oczu, wyeliminować ewentualne przeciwwskazania.
Niezależnie od rodzaju zabiegu wykonanego przez chirurga plastycznego lub specjalistę z zakresu medycyny estetycznej niektóre powikłania po blefaroplastyce są możliwe do uniknięcia. Można im przeciwdziałać, stosując zimne okłady, dbając o odpowiednią higienę operowanej okolicy i nieprzerywanie antybiotykoterapii, jeżeli została ona zalecona. Po kursie w METODOS Medycznym Ośrodku Szkoleniowym specjaliści potrafią dokładnie zaplanować zabieg plastyki powiek.Wykonują prawidłowe cięcia chirurgiczne z wykorzystaniem nowoczesnych technik i metod oraz zlecają optymalną pielęgnację blizn. Skutki uboczne minimalizuje ponadto ich delikatne podejście w blefaroplastyce dolnej i skrupulatna ocena napięcia powieki przed operacją.
Czy można leczyć powikłania po blefaroplastyce? Jakie są przyczyny nieudanej plastyki powiek?
Powikłania po blefaroplastyce można w wielu przypadkach skutecznie leczyć, choć niekiedy wymaga to czasu, specjalistycznych zabiegów lub ponownej operacji. Kluczowe jest szybkie ich rozpoznanie i odpowiednie postępowanie. Nie tylko o tym, jak unikać powikłań, ale również jak sobie z nimi skutecznie radzić, kursanci dowiadują się podczas specjalistycznego kursu. Obrzęki i siniaki, które na ciele pacjenta utrzymują się zbyt długo, leczy się poprzez masaże limfatyczne. Pomocne są także zimne okłady, stosowanie leków przeciwobrzękowych. Czasem konieczna jest konsultacja okulistyczna (zwłaszcza w przypadku obrzęku spojówki). Asymetria powiek widoczna od razu po zabiegu najczęściej wyrównuje się samoistnie, wymaga jednak obserwacji przez najbliższe 6 miesięcy. Zaburzenia zamykania powiek leczy się za pomocą kropli i maści nawilżających oraz plastrów ochronnych zakładanych na powieki na noc. W przypadku złożonych dolegliwości konieczna może okazać się wtórna plastyka powiek. Na wywinięcie dolnej powieki stosuje się masaże, plastry ściągające, preparaty nawilżające. Gdy nie skutkują, zaleca się chirurgiczną korektę napięcia powieki (np. kantoplastykę).
Nieudana korekcja powiek górnych i dolnych jest zwykle wynikiem nieprawidłowej kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Do powikłań przyczynia się też zbyt agresywne usunięcie skóry lub tłuszczu i złe rozmieszczenie nacięć chirurgicznych powiek. Zabieg wymaga precyzji i znajomości anatomii okolicy oka. Nawet niewielki błąd może prowadzić do trwałych problemów estetycznych i funkcjonalnych.
Efekty korekty powiek po zakończeniu procesu gojenia
Korekta powiek, czyli blefaroplastyka, daje zazwyczaj bardzo dobre i trwałe efekty. Ostateczny rezultat można w pełni ocenić po 2–3 miesiącach od zabiegu. W niektórych przypadkach czas ten wydłuża się nawet do 6 miesięcy (szczególnie przy blefaroplastyce dolnej). Przestrzeganie przez pacjenta zaleceń dotyczących przebiegu rekonwalescencji nie tylko skraca czas gojenia ran, ale również zwiększa widoczność efektów plastyki powiek i ogranicza ryzyko powikłań. Po zdjęciu lub wchłonięciu szwów nadmiar skóry jest niewidoczny. Z obszaru twarzy stopniowo schodzi obrzęk i opuchlizna, uwidaczniając pierwsze rezultaty postępowania chirurgicznego.
Gdy u pacjentów nie występują żadne powikłania po blefaroplastyce, zredukowane są worki pod oczami i opadające powieki, skóra powiek jest wygładzona, kształt oczu staje się symetryczny i naturalny. Blizny są niewidoczne lub ledwo zauważalne, zwykle ukryte w naturalnych załamaniach powiek. Pacjent zauważa i odczuwa komfort przy mruganiu, zmniejszenie uczucia ciężkości powiek (szczególnie po blefaroplastyce górnej) oraz poprawę pola widzenia, jeżeli wcześniej było ono ograniczone przez opadające powieki.