Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka, należy do coraz popularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Pacjenci decydują się na nią głównie ze względu na małą inwazyjność oraz jej zaskakujące efekty. Wykonywać ją mogą jedynie wykwalifikowani lekarze po ukończeniu specjalistycznego szkolenia. Podzieliliśmy je na część wprowadzającą (teoretyczną) oraz warsztatową (praktyczną). Udział w kursie przygotowuje uczestników do samodzielnego przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej w ramach własnej praktyki lekarskiej.
By plastyka powiek była bezpieczna i skuteczna, pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Specjalista przekazuje odpowiednie wskazówki już na etapie jego kwalifikacji do zabiegu. Podczas szkolenia lekarze poznają sposoby przeprowadzania bezpiecznej konsultacji. Dowiadują się, jak weryfikować wskazania i eliminować ewentualne przeciwwskazania oraz co robić w przypadku wystąpienia komplikacji. Wszystkie działania podejmują pod okiem i ze wsparciem doświadczonego instruktora.
Spis treści:
Czym jest plastyka powiek i kto może z niej skorzystać? Wskazania i przeciwwskazania
Plastyka powiek jest powszechnie znana lekarzom i pacjentom również jako blefaroplastyka powiek. Może dotyczyć zarówno korekty powiek górnych, jak i dolnych. To procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu nadmiaru skóry z obszaru powiek, wraz z częścią mięśnia okrężnego oka i ewentualnymi przepuklinami tłuszczowymi. Głównym celem operacji powiek jest przywrócenie im młodzieńczego wyglądu oraz poprawa estetyki okolicy oczu. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym pacjenta, a czas zabiegu wynosi zwykle od 1 do 2 godzin.
W przypadku niektórych pacjentów zabieg wykonuje się nie tylko ze względów kosmetycznych, ale przede wszystkim – zdrowotnych. Opadające powieki górne mogą bowiem w znacznym stopniu zawężać pole widzenia pacjenta. Wśród wskazań do zabiegu plastyki powiek górnych i dolnych wymienia się chęć odmłodzenia okolicy oczu, usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej, likwidacji problemu zmęczonych i ciężkich oczu. Pacjenci często zmagają się ponadto ze zmarszczkami wokół oczu i workami pod oczami. Zabieg liftingu powiek poprawia napięcie skóry i ją wygładza.
Ze względów bezpieczeństwa nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu korekcji powiek. Wśród głównych przeciwwskazań wymienia się przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią, częste infekcje okolicy oczu, zwłaszcza powiek, zaburzenia krzepliwości krwi i niektóre schorzenia okulistyczne. Do korekcji powiek górnych i dolnych nie kwalifikują się pacjenci z jaskrą, zespołem suchego oka oraz schorzeniami siatkówki.
Bezpieczna kwalifikacja pacjenta do operacji korekcji powiek
Wszystkie wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu plastyki powiek lekarze poznają podczas specjalistycznego szkolenia z blefaroplastyki powiek górnych oraz kursu plastyki powiek dolnych w METODOS Medycznym Ośrodku Szkoleniowym. Podczas części teoretycznej kursu wykładowcy przypominają uczestnikom podstawowe informacje z zakresu anatomii i fizjologii twarzy. Opisują możliwe powikłania i niebezpieczeństwa, które potencjalnie mogą wystąpić podczas wykonywania zabiegów chirurgii plastycznej w okolicy oka. W sposób pokazowy przedstawiają przebieg procesu kwalifikacji pacjentów do zabiegu blefaroplastyki, opisując instrumentarium i warunki pracy. Wszystkie te informacje poprzedzają część warsztatową szkolenia, podczas którego lekarze przystępują do samodzielnego wykonania plastyki powiek dolnych lub górnych.
Plastyka powiek wymaga dokładnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Lekarz medycyny estetycznej przeprowadza badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta. Zbiera informacje medyczne w formie wywiadu lekarskiego.
Jak przygotować pacjenta do zabiegu plastyki powiek?
Teoretyczne przedstawienie zasad bezpiecznej kwalifikacji pacjenta do operacji plastyki powiek górnych lub dolnych to nieodłączny element wstępu do szkolenia z blefaroplastyki. Podczas konsultacji należy przede wszystkim przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. Podczas niego lekarz powinien zapytać pacjenta o przyjmowane leki, przebyte choroby, zabiegi i przewlekłe schorzenia. Podstawą kwalifikacji jest ponadto odrzucenie wszelkich ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, o których lekarz informuje pacjenta w placówce medycznej. Następnie konieczne staje się wykonanie badania fizykalnego powieki, ocena stopnia jej ruchomości, poziomu nadmiaru skóry i opadania powiek. Konsultuje się ponadto wyniki wcześniej zleconych badań krwi. Po dokładnej kwalifikacji lekarz dobiera odpowiednią metodę zabiegową do potrzeb i preferencji każdego pacjenta i omawia z nim plan leczenia.
Chirurgiczna plastyka powiek jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga zatem hospitalizacji pacjenta. Powinien on zgłosić się na operację plastyczną powiek w wygodnym ubraniu, nie musi jednak specjalnie przygotowywać skóry do zabiegu. W przypadku kobiet konieczny jest dokładny demakijaż. Bezwzględnie należy ponadto odstawić leki obniżające krzepliwość krwi. Zaleca się natomiast przyjmowanie dodatkowych dawek witaminy C i rutyny. Pacjenci powinni powstrzymać się od palenia papierosów już na 4 tygodnie przed zabiegiem. Udowodniono negatywny wpływ nikotyny na proces gojenia się skóry. Osłabia ona jednocześnie kondycję tkanek, przedłużając ich regenerację, a tym samym – rekonwalescencję pacjenta.
Warsztatowa część szkolenia z blefaroplastyki i samodzielna plastyka powiek
Dopiero po teoretycznym wstępie uczestnicy szkolenia mogą przejść do samodzielnego wykonywania procedury medycznej na modelach i modelkach. Zabiegi przeprowadzają pod okiem i z aktywnym wsparciem instruktora, który najpierw wykonuje tzw. procedurę pokazową. Praktyczny kurs z korekty wyglądu powiek wyposaża lekarzy w wiedzę i kompetencje, które są niezbędne do natychmiastowego włączenia blefaroplastyki do oferty gabinetu lekarskiego lub placówki medycznej. Podczas części warsztatowej poznają oni nowoczesne techniki operacyjne kompleksowej plastyki powiek. Wiedzę i umiejętności lekarzy zdobyte podczas szkolenia potwierdza stosowny, imienny certyfikat.
Efekty plastyki powiek górnych i dolnych – czego pacjent może się spodziewać po zabiegu?
Plastyka powiek daje długotrwałe efekty, widoczne niemal od razu po zabiegu. Zastosowanie procedury medycyny estetycznej oferuje znaczną poprawę w zakresie estetyki i funkcjonalności górnego piętra twarzy. Natychmiast po zabiegu pacjenci mogą zauważać u siebie mocny obrzęk i zaczerwienienie okolicy zabiegowej. W kolejnych dniach widoczne stają się również zasinienia. Na zewnętrznej części powieki wykonuje się bowiem nacięcie, a dolegliwości po zabiegu są zwykle fizjologiczne i szybko przemijają wraz z postępem procesu gojenia się rany. Nacięcia zszywane są cienkimi nićmi chirurgicznymi, które lekarz (chirurg) ściąga zwykle po upływie ok. tygodnia. Alternatywnie zakłada się również szwy rozpuszczalne. Znikają one samoistnie, nie ma zatem konieczności ich usuwania. Czas gojenia zależy przede wszystkim od ogólnego stanu pacjenta i konkretnej techniki zabiegowej stosowanej podczas operacji. Po wygojeniu blizna jest praktycznie niewidoczna, gdyż znajduje się w naturalnej linii fałdu skórnego powieki. Zwracamy na to szczególną uwagę naszych kursantów.
Plastyka powiek pozwala na znaczną redukcję nadmiaru skóry, korektę asymetrii powiek, usunięcie przepuklin tłuszczowych i zmniejszenie worków pod oczami. Wśród efektów liftingu skóry powiek wymienia się również jej odmłodzenie, wygładzenie oraz poszerzenie pola widzenia u pacjentów zmagających się z konsekwencjami opadającej powieki z ograniczaniem pola widzenia. Usunięcie nadmiaru skóry sprawia, że oczy wydają się młodsze, większe i bardziej otwarte. Nadaje to twarzy świeżości i młodzieńczego wyglądu. Efekt zabiegu jest wysoce estetyczny – redukuje zmarszczki pod oczami, wygładza kurze łapki, poprawia symetrię. Nasi kursanci podczas szkolenia zdobywają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by móc od razu wykonywać plastykę powiek we własnym gabinecie.