Blefaroplastyka powiek polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru rozciągniętej i luźnej skóry w okolicach powiek pacjenta. Zabieg plastyki powiek wykonuje się chirurgicznie najczęściej z użyciem skalpela lub lasera. To procedura medyczna, która cieszy się rosnącą popularnością wśród pacjentów chcących wyraźnie i szybko odmłodzić swoją twarz. Zmarszczki i naciągnięta skóra wokół oczu nie tylko dodają człowiekowi lat, ale również niekorzystnie wpływają na pole widzenia. Operację przeprowadza się zarówno w przypadku powiek górnych, jak i dolnych. Pomaga ona bowiem w redukcji cieni i worków pod oczami oraz usunięciu zalegającego w okolicach oczu tłuszczu. Oczy przestają sprawiać wrażenie niezdrowo zmęczonych. Jakie rozwiązania daje nowoczesna medycyna estetyczna?
Lekarze, którzy w ramach swojej działalności pragną przeprowadzać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, powinni ukończyć stosowne szkolenie i otrzymać certyfikat. Również blefaroplastyka powiek to procedura medyczna wymagająca wcześniejszego przygotowania specjalisty do jej wykonania. Podczas szkolenia z plastyki powiek górnych i dolnych w naszym centrum szkoleniowym lekarz przypomina sobie zagadnienia z zakresu anatomii twarzy ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwej okolicy oka. Zajmuje się prawidłową kwalifikacją pacjentów do zabiegu, weryfikacją i eliminacją wskazań. Rozpoczyna wówczas działalność praktyczną. Dzięki udziałowi modeli i modelek w kursie można bowiem wykonać blefaroplastykę samodzielnie pod okiem wykwalifikowanego instruktora już podczas szkolenia.
Spis treści:
Na czym polega blefaroplastyka powiek? Metody korekcji powiek
Blefaroplastyka powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry wraz z tkanką tłuszczową. By osiągnąć ten cel, lekarz wycina fragment powieki i usuwa nadmiar tkanek oraz fragmenty zbyt rozciągniętego mięśnia. Nacięcie chirurgiczne ukrywa się w fałdzie nadtarczkowym. Podczas plastyki powieki dolnej specjalista nacina z kolei fragment powieki pod brzegiem rzęsowym i oddziela skórę od brzegu oczodołu. Następnie konieczne staje się nacięcie przegrody oczodołowej i usunięcie nadmiaru tkanki. W tym przypadku ślady po nacięciach ukrywa się w naturalnych i fizjologicznych zagłębieniach skóry. Po obu zabiegach ranki zabezpiecza się rozpuszczalnymi szwami, które samoistnie znikają po upływie ok. 3 tygodni po zabiegu.
Podczas szkolenia z blefaroplastyki powiek uczestnicy poznają zaawansowane metody i techniki wykonywania bezpiecznych zabiegów w okolicy oka pacjenta. To delikatny obszar zabiegowy, podatny na występowanie powikłań i pewnego rodzaju ryzyka niepowodzeń. W praktyce lekarskiej ogranicza się je do minimum dzięki nowoczesnym metodom i znajomości instrumentarium oraz odpowiednim warunkom pracy. Zabieg zawsze ma charakter chirurgiczny. Wśród najczęściej stosowanych metod działania lekarzy wyróżnia się chirurgiczną plastykę powiek z użyciem skalpela i laserową blefaroplastykę powiek. Laser stosuje się w tym przypadku nie tylko jako narzędzie tnące, ale również w celu widocznego ujędrnienia skóry pacjenta. Wykorzystanie laserów CO2 w medycynie estetycznej nie ogranicza się bowiem do jednej właściwości. Efekty obu technik są porównywalne i utrzymują się długotrwałe (nawet 5-10 lat).
Rosnąca popularność blefaroplastyki w medycynie estetycznej – weryfikacja wskazań i eliminacja przeciwwskazań
Blefaroplastyka powiek górnych i dolnych to zabieg, który zawsze wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej i skrupulatnej kwalifikacji. Zarówno szkolenie z plastyki powiek górnych, jak i szkolenie z plastyki powiek dolnych opiera się na dokładnej analizie wskazań i przeciwwskazań do zabiegu. Decydując się na kursy organizowane przez METODOS Medyczny Ośrodek Szkoleniowy lekarze zyskują gwarancję najwyższej jakości usług. Poznają dokładny opis zabiegu wraz z zachowaniem koniecznych procedur bezpieczeństwa ograniczających ryzyko powikłań. Zależnie od problemu istniejącego indywidualnie u każdego pacjenta, lekarz dobiera metodę zabiegową oraz ocenia realne możliwości uzyskania pożądanych efektów.
Do wskazań do wykonania zabiegu blefaroplastyki powiek zalicza się przede wszystkim przepukliny tłuszczowe, wiotkość tkanki wokół oczu, opadające powieki, asymetrię oczu oraz trudności z widocznością. Najczęstszym powodem występowania wiszącej powieki jest wiek, jednak przypadłość ta dotyczy również młodszych osób ze względu na uwarunkowania anatomiczne.
Ze względów bezpieczeństwa nie każdy pacjent może zostać podany opisywanemu zabiegowi chirurgicznemu. Do przeciwwskazań do blefaroplastyki należą: aktywne infekcje bakteryjne lub wirusowe, ciąża i karmienie piersią, nieprawidłowe wyniki zleconych badań (morfologia, czynniki krzepnięcia krwi, poziom elektrolitów). Zabiegu nie zaleca się również osobom z tendencją do powstawania bliznowców oraz z chorobami nowotworowymi i zaburzeniami psychicznymi.
Zabieg plastyki powiek – jakie kwalifikacje powinien posiadać lekarz, by bezpiecznie przeprowadzić pacjenta przez procedurę?
Bezpieczne przeprowadzenie zabiegów kosmetycznych i estetycznych wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Zależnie od rodzaju wykonywanych zabiegów, specjaliści decydują się na uczestnictwo w różnorodnych kursach i szkoleniach. Największą popularnością, obok kursów z blefaroplastyki, cieszą się szkolenia z podstaw medycyny estetycznej, szkolenie z powiększania i modelowania ust, wolumetrii twarzy, zastosowania biostymulatorów i innych wypełniaczy oraz laseroterapii. Po ukończeniu odpowiednich szkoleń lekarz zyskuje certyfikat potwierdzający zdobyte przez niego umiejętności i kwalifikacje. Wówczas może rozpocząć samodzielną działalność w zakresie medycyny estetycznej.
Rekonwalescencja po zabiegu blefaroplastyki
Blefaroplastyka powiek, pomimo lokalizacji pola zabiegowego, to operacja, która uważana jest za mało inwazyjną procedurę chirurgiczną. Nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Zwykle tuż po zabiegu opuszcza on placówkę medyczną i poddaje się domowej rekonwalescencji. Lekarz zabezpiecza oko pacjenta plastrem, który nie ogranicza widzenia. Można z nim zatem bez przeszkód wykonywać codzienne obowiązki. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się stosować zimne kompresy zmniejszające obrzęk, zasinienie i dolegliwości bólowe. Gojenie rany nie powinno przysparzać pacjentowi żadnych problemów. Nie jest konieczne ponadto przyjmowanie leków. Plastyka powiek dolnych i górnych nie niesie ze sobą ryzyka powstania widocznych blizn, gdyż cięcie zlokalizowane jest w załamaniu powieki.
Czy blefaroplastyka powiek niesie ze sobą ograniczenia podczas rekonwalescencji? Warto stosować specjalistyczne krople do oczu, które zmniejszą uczucie swędzenia i pieczenia. W pierwszych tygodniach po zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się z powodu wzmożonego łzawienia i wrażliwości oka na światło. Należy przede wszystkim unikać promieniowania UV, wykonywania makijażu i spożywania alkoholu.
Blefaroplastyka powiek – efekty zabiegu korekty powiek dolnych i górnych podczas zabiegu chirurgicznego
Blefaroplastyka powiek może skutkować obrzękiem i zasinieniem okolicy oka. Po ustąpieniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego po liftingu powiek niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort i dolegliwości bólowe. Zmiany te są krótkotrwałe i ustępują zwykle po 7-14 dniach. Po usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry powiek rezultaty stają się widoczne po kilku dniach. Sprawiają wrażenie optycznego odmłodzenia skóry twarzy, a sam pacjent zauważa lepsze napięcie i funkcjonowanie mięśnia okrężnego oka wraz z minimalizacją ograniczenia pola widzenia. Usunięcie nadmiaru skóry powiek skutkuje odsłonięciem nie tylko powieki, ale wyeksponowaniem całego oka, które zyskuje wyrazistość.
Blefaroplastyka powiek najczęściej wykonywana jest przez chirurgów, jednak lekarze każdej specjalności mogą ukończyć nasze szkolenie z plastyki powiek. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktualnego prawa wykonywania zawodu lekarza. Doświadczenie specjalistów pozwala uzyskać optymalne efekty po usuwaniu nadmiaru skóry z powiek. Niezależnie od tego, czy zabieg dotyczy górnej, czy dolnej powieki, korekcja usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej i niweluje uczucie ciężkości powiek, odżywa i regeneruje również skórę w obrębie powiek i okolicy nosa.