Rozwój medycyny estetycznej jest niezwykle dynamiczny. Łączy ona w sobie wiele różnorodnych dziedzin: dermatologię, kosmetologię, a nawet chirurgię. Obejmuje kwestie związane z dietetyką, ginekologią, endokrynologią, fizjoterapią i promocją zdrowia. Coraz częściej wykorzystywana jest również medycyna estetyczna w stomatologii. By oferować pacjentom wysokiej jakości usługi i procedury medyczne, lekarz musi stale poszerzać swoją wiedzę i umiejętności oraz poszerzać kwalifikacje. Wówczas spełnia oczekiwania i preferencje nawet najbardziej wymagających pacjentów. Poszukują oni bowiem obecnie pomocy holistycznej i kompleksowej. Zgłaszając się do jednej placówki, niejednokrotnie korzystają z wielu zabiegów łączących w sobie różnorodne możliwości i efekty.
Medycyna estetyczna w stomatologii może być wykorzystywana w różnoraki sposób, zależnie od stanu zdrowia i potrzeb indywidualnych każdego pacjenta. Ponieważ doskonale wpisuje się w panujący trend anti-aging i wellness, stanowi idealne uzupełnienie dentystycznych dziedzin medycznych. U wybranych grup pacjentów jedynie dzięki uniwersalnym połączeniom tych dziedzin można osiągnąć zadowalający efekt zalecanych zabiegów. Oferowane procedury medyczne mają na celu nie tylko przywrócenie młodzieńczego i zdrowego wyglądu skóry twarzy. Często stanowią również uzupełnienie lub przedłużenie leczenia stomatologicznego, ortodontycznego, a nawet protetycznego.
Spis treści:
Jak wykorzystać medycynę estetyczną w gabinecie stomatologicznym?
Medycyna estetyczna w stomatologii to optymalne połączenie, które przynosi najlepsze rezultaty wówczas, gdy wykonywane jest w jednej placówce medycznej i przez jednego specjalistę. Warto zatem, by stomatolodzy podnosili swoje kwalifikacje w zakresie medycyny estetycznej. Dzięki temu mogą proponować pacjentom rozwiązania niedostępne w innych gabinetach stomatologicznych. Zwiększają tym samym swoją konkurencyjność na rynku branży medycznej. Stomatolog, który jest doświadczony w wykonywaniu wybranych zabiegów medycyny estetycznej, lepiej i skuteczniej dba o zdrowy i piękny uśmiech pacjenta. Interdyscyplinarne podejście do leczenia uzębienia i zgryzu jest podyktowane przede wszystkim współczesnym podejściem do kanonu piękna i wymaganiami rynku.
Medycyna estetyczna w stomatologii umożliwia projektowanie uśmiechu pacjenta i kształtowanie oraz modelowanie jego twarzy. Pacjenci oczekują od swoich dentystów o wiele więcej niż tylko leczenia próchnicy, uzupełniania ubytków i usuwania kamienia nazębnego. Coraz częściej zwracają się do specjalistów z prośbą o przywrócenie estetycznego wyglądu i uśmiechu po urazach mechanicznych uzębienia, schorzeniach czy farmakoterapii. W stomatologii, jak w wielu innych dziedzinach medycyny (również estetycznej), efekt terapeutyczny w dużej mierze zależy od umiejętności lekarza. Nic więc dziwnego, że specjaliści chcący podnosić swoje kwalifikacje decydują się na udział w profesjonalnych kursach z medycyny estetycznej. Z punktu widzenia pacjenta liczy się rezultat osiągany dzięki znajomości i stosowaniu najnowocześniejszych procedur oraz dbałości o komfort.
Medycyna estetyczna w stomatologii – wskazania do wykonywania zabiegów estetycznych
W przypadku niektórych pacjentów zakończenie leczenia stomatologicznego, ortodontycznego lub protetycznego może uwidocznić niektóre defekty kosmetyczne w obrębie twarzy. Wieloletnie utrzymywanie się znacznych dysfunkcji anatomicznych w obrębie twarzoczaszki powoduje powstawanie bruzd i uwidocznienie zmarszczek. To zwykle one po osiągnięciu sukcesu terapeutycznego (zdrowotnego) w stomatologii niweczą szansę na uzyskanie zadowalającego estetycznego efektu końcowego terapii.
Które zabiegi lekarz dentysta może wykonywać w gabinecie dentystycznym po szkoleniu?
Medycyna estetyczna w stomatologii ma pomóc w osiągnięciu jak najlepszych rezultatów kosmetycznych i estetycznych w wyglądzie twarzoczaszki. Aby pacjent mógł bez ograniczeń cieszyć się pięknym uśmiechem bez szpecących zmarszczek i bruzd, może skorzystać z licznych zabiegów medycyny estetycznej. Wśród najpopularniejszych wymienia się zastosowanie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej (botoksu), nici liftingujących PDO czy biostymulatorów. Dzięki nim możliwe staje się przywrócenie pacjentowi naturalnego, zdrowego wyglądu i pięknego uśmiechu. Leczenie stomatologiczne specjaliści uzupełniają takimi procedurami, które mogą zmienić kontur, kształt i wielkość ust. Pragną ponadto wypełnić bruzdy i zmarszczki, zlikwidować uśmiech dziąsłowy, poprawić ogólny stan skóry twarzy. Lekarz stosuje iniekcję w celu modelowania i konturowania ust, proponuje wypełniacze, biostymulatory, mezoterapię oraz korektę napięcia skóry szyi i dekoltu. Medycyna estetyczna i stomatologia korzystają również z osocza bogatopłytkowego, stosując z powodzeniem zabiegi z zakresu mikrochirurgii. Toksyna botulinowa pozwala ponadto na skuteczne i szybkie leczenie bruksizmu (zgrzytania zębami) i ograniczenie ryzyka uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego.
Stomatologia i medycyna estetyczna a bezpieczeństwo pacjenta
Lekarz stomatolog po ukończeniu profesjonalnego szkolenia z podstaw medycyny estetycznej dysponuje szeroką wiedzą w zakresie budowy anatomicznej twarzy. Potrafi z powodzeniem zastosować różnorodne procedury zabiegowe dostosowane indywidualnie do stanu zdrowia pacjentów. Podczas zabiegów znieczula również pacjentów miejscowo za pomocą iniekcji. To te same kwalifikacje, które są wymagane zarówno przy procedurach stomatologicznych, jak i medycyny estetycznej. Po szkoleniu i uzyskaniu certyfikatu specjalista może doskonalić swoje umiejętności i zbierać cenne doświadczenia w samodzielnej działalności, wprowadzając atrakcyjne usługi na stałe do oferty swojego gabinetu.
Holistyczne połączenie możliwości, jakie stwarza medycyna estetyczna w stomatologii, pozwala skutecznie zadbać o zdrowie i satysfakcję pacjenta oraz osiągnąć przewagę na rynku branżowym dzięki poszerzaniu własnej działalności. Oferowanie usług i zabiegów z medycyny estetycznej cieszy się obecnie wysokim popytem, a umiejętności z zakresu estetycznej metamorfozy uśmiechu pozwalają lekarzom dentystom na wysoką konkurencyjność.
Umiejętności stomatologa po szkoleniu z zabiegów medycyny estetycznej
Podczas kursu podstawowego z medycyny estetycznej w naszym centrum szkoleniowym uczestnicy poznają elementarne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i zaznajamiają się z podstawową nomenklaturą. Będąc aktywnymi zawodowo lekarzami, znają anatomię tkanek, fizjologię funkcjonowania traktu ustno-twarzowego oraz możliwe dysfunkcje w tym obrębie i ich konsekwencje. Profesjonalne szkolenie oferowane przez METODOS Medyczny Ośrodek Szkoleniowy składa się z teoretycznego wstępu i warsztatowej części praktycznej. Podczas wykładu kursanci poznają charakterystykę budowy twarzy pacjentów, możliwości poprawy rysów twarzy i modelowania owalu twarzy bez wykorzystania inwazyjnych metod chirurgii plastycznej. Wykładowcy z bogatym doświadczeniem służą swoją pomocą i eksperckim wsparciem na każdym etapie przygotowanego szkolenia.
Medycyna estetyczna w stomatologii to przede wszystkim praktyczne wykorzystanie nabytych podczas szkolenia umiejętności. Już w czasie kursu jego uczestnicy mają możliwość przeprowadzenia zabiegów medycyny estetycznej pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Samodzielnie przygotowują plan leczenia, kwalifikują pacjentów do zabiegów z użyciem wypełniaczy i innych preparatów. Następnie własnoręcznie przeprowadzają wybrane i wskazane procedury zabiegowe na modelach i modelkach obecnych podczas kursu.
Po ukończeniu szkolenia specjalista stomatologii estetycznej dysponuje szeroką wiedzą na temat budowy twarzy oraz bogatym doświadczeniem w zakresie stosowania różnego rodzaju procedur medycznych w obrębie twarzoczaszki. Poprawia końcowy efekt zabiegów stomatologicznych (również wykonanych w innym gabinecie stomatologicznym), usprawnia i przyspiesza leczenie ortodontyczne, poprawia stan jamy ustnej oraz skóry twarzy. Wie, jak zagęścić ją i zmobilizować do podejmowania naturalnych procesów regeneracyjnych.