Liposukcja i lipotransfer to dwa zabiegi, które wzajemnie się uzupełniają. Idą więc ze sobą w parze, odpowiadając na oczekiwania i preferencje pacjentów. Usługi te powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie na zabiegi wyszczuplające i modelujące ciało. Zdrowe odchudzanie jest procesem wieloetapowym i rozłożonym w czasie. Często nawet pomimo zbilansowanej diety, podejmowanych aktywności fizycznych i zrównoważonego trybu życia pacjenci nie tracą zbędnych kilogramów. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, a nawet chirurgii plastycznej.
Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej nie jest zadaniem łatwym. W różnych partiach ciała odkłada się ona bowiem w nieco odmienny sposób. Pacjenci zastanawiają się zatem nad tym, jak szybko i skutecznie wymodelować sylwetkę i czy można pozbyć się nadmiaru własnego tłuszczu wyłącznie z wybranych obszarów? Odpowiedzią na te pytania jest liposukcja i lipotransfer, które jako zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na pobranie tłuszczu pacjenta z wybranych lokalizacji jego ciała i wypełnienie nim innych obszarów ciała. Warto jednak zaznaczyć, że zabiegi te nie są uznawane za procedurę odchudzającą. Ich celem jest bowiem niwelowanie niedostatków figury pacjenta, a nie usuwanie przyczyny nadwagi lub nawet otyłości.
Spis treści:
Liposukcja i lipotransfer – kto może wykonywać zabiegi?
Liposukcja i lipotransfer to mało inwazyjne zabiegi chirurgiczne. Wymagają jednak przerwania ciągłości skóry pacjenta, a więc i zachowania szczególnej ostrożności lekarza. Zabiegi wykorzystujące przeszczep tłuszczu własnego pacjenta wykonywać może jedynie lekarz, który ukończył stosowne szkolenie z zakresu medycyny estetycznej. W METODOS Medycznym Ośrodku Szkoleniowym to szkolenie z lipotransferu ciała i szkolenie z lipotransferu twarzy. Kierowane są one do lekarzy aktywnych zawodowo, posiadających aktualne prawo wykonywania zawodu, pragnących poszerzyć własną wiedzę i umiejętności. Specjaliści, decydujący się na uczestnictwo w szkoleniu z liposukcji i lipotransferu, zwiększają swoje kwalifikacje w zakresie medycyny estetycznej, szczególnie modelowania twarzy i ciała (okolic brzucha oraz piersi). Po szkoleniu wprowadzają oni do oferty swoich gabinetów usługi nowoczesnych i unikalnych zabiegów przeciwstarzeniowych (anti-aging).
By stać się specjalistą w zakresie bezpiecznego wykonywania liposukcji i lipotransferu, konieczne jest uzyskanie stosownego certyfikatu. Podczas szkolenia w naszym ośrodku szkoleniowym kursanci przypominają sobie podstawy anatomii człowieka. Zapoznają się z możliwymi powikłaniami podczas i po pobraniu tkanki tłuszczowej. Poznają podstawy liposukcji strzykawkowej w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Szczególną uwagę poświęca się praktycznej części szkolenia, czyli własnoręcznemu wykonaniu zabiegów przez kursantów na modelach i modelkach. Procedury te przebiegają pod czujnym okiem instruktora.
Przeszczep tłuszczu a bezpieczeństwo pacjenta – wskazania i przeciwwskazania
Liposukcja i lipotransfer mają wiele różnorodnych zastosowań w medycynie estetycznej. Na te połączone zabiegi decydują się pacjenci, którzy pragną usunąć lokalnie nagromadzoną tkankę tłuszczową, redukować nadmierne gromadzenie się tkanki w wybranym obszarze ciała, zlikwidować cellulit, a nawet usunąć tłuszczaki. Za pośrednictwem tej metody chirurgicznej można również usunąć ginekomastię u mężczyzn. Zabieg zaleca się również po niektórych zabiegach chirurgicznych czy u pacjentów po urazach i wypadkach komunikacyjnych.
Ze względów bezpieczeństwa do zabiegu przeszczepu tłuszczu nie kwalifikuje się każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem tej procedury medycznej konieczna jest konsultacja lekarska. Już podczas szkolenia z liposukcji i lipotransferu specjaliści dowiadują się, w jaki sposób bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić kwalifikację do zabiegu. Weryfikują wskazania i eliminują ewentualne przeciwwskazania do zabiegu liposukcji już podczas kursu dzięki uczestnictwu modeli i modelek. Wśród głównych przeciwwskazań do zabiegu wymienia się otyłość i problemy zdrowotne wynikające bezpośrednio z nadwagi, zły stan ogólny zdrowia, nieprawidłowe wyniki zleconych przed zabiegiem badań oraz zaburzenia procesu krzepnięcia krwi.
Usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w medycynie estetycznej – zalecenia po zabiegu a powikłania
Liposukcja to chirurgiczne usunięcie tkanki tłuszczowej z konkretnych okolic ciała. Najczęściej lekarze zmniejszają objętość tkanki tłuszczowej w okolicach ramion, brzucha, pośladków, ud i podbródka pacjenta. Podczas zabiegu liposukcji możliwe jest usunięcie nawet 3-4 litrów tłuszczu, dzięki czemu modeluje się talię, brzuch, wysmukla uda.
Klasyczna liposukcja przebiega z użyciem specjalistycznej kaniuli lub strzykawki, którą lekarz wprowadza podskórnie do organizmu człowieka. Obszarem jej działania jest tkanka tłuszczowa, a do jej eliminacji dochodzi dzięki wytworzeniu podciśnienia. Nowoczesną metodą przeszczepu tkanki tłuszczowej jest liposukcja wibracyjna. Kaniula porusza się rytmicznie w przód i w tył, odseparowując tkankę tłuszczową w niezwykle delikatny sposób. Dzięki temu możliwe jest jej późniejsze wykorzystanie do wypełnienia innych okolic ciała. Liposukcja i lipotransfer następują bowiem po sobie. Pobrany materiał nie może być naruszony. Lekarz umieszcza go bowiem ponownie w ustroju pacjenta.
Zabiegi modelowania sylwetki odbywają się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowej analgosedacji. Pacjent nie odczuwa zatem żadnych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przebiegiem zabiegu. Jest on komfortowy i bezbolesny. Podczas zabiegu tkanka tłuszczowa również zostaje znieczulona i rozbita, a jej nadmiar odessany. Lekarze zalecają pacjentom, by bezpośrednio po zabiegu nosili specjalny kombinezon, który zapobiega powikłaniom i minimalizuje ryzyko komplikacji. Dotyczy to zwłaszcza zabiegów wykonywanych w okolicy brzucha i lipotransferu pośladków. Ponieważ zabieg chirurgiczny wiąże się z koniecznością umieszczenia kaniuli pod skórą pacjenta, po liposukcji mogą wystąpić obrzęki, dyskomfort, krwiaki, a nawet infekcje. Niektórzy pacjenci zmagają się z okresową utratą czucia w okolicy zabiegowej. Rzadko na ciele pacjentów po zabiegu pozostają blizny, co również jest atutem tej procedury medycznej.
Przeszczep tkanki tłuszczowej – na czym polega lipotransfer i kiedy się go wykonuje?
Liposukcja i lipotransfer to zabiegi ściśle ze sobą połączone. Po pobraniu komórek tłuszczowych z jednego obszaru ciała możliwe staje się ich wszczepienie w miejsce ubytków tkanek lub w celu uzyskania naturalnego efektu wypełnienia którejkolwiek lokalizacji. Prawidłowo pobrany materiał podczas liposukcji jest bogaty w komórki macierzyste, co sprawia, że nadaje się wręcz doskonale do reimplantacji. Lekarz medycyny estetycznej, który wykonuje zabieg, może bez większego wysiłku osiągnąć spektakularny, a zarazem naturalny efekt wypełnienia bez obawy o reakcję alergiczną w odpowiedzi na stosowany preparat. Podczas zabiegu lipotransferu nie stosuje się bowiem syntetycznych wypełniaczy ani implantów, co ogranicza ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Poza odbudową objętości i możliwością redukcji ubytku w tkankach zabieg pozwala na regenerację i biorewitalizację tkanek. Pobieranie tłuszczu z twarzy lub ciała pacjenta pomaga wygładzić zmarszczki, poprawić owal twarzy. Choć nie jest naturalną metodą modelowania sylwetki, uważa się je za jedną z najlepszych technik wysmuklania ciała pacjenta.
Liposukcja i lipotransfer – efekty zabiegu
Pierwsze efekty lipotransferu widoczne są od razu po zabiegu. Niezależnie od lokalizacji, z której pobrano nadmiar tłuszczu, lipotransfer wykazuje właściwości regeneracyjne i biorewitalizacyjne. Liftinguje i podnosi piersi oraz pośladki, sprzyja nawet ich optycznemu powiększeniu. Lipotransfer pośladków zapobiega rozstępom i cellulitowi, co sprawia, że polecany jest osobom w różnym wieku, nie tylko starszym, u których widoczne są oznaki starzenia się skóry. Ponieważ cieszy się rosnącą popularnością wśród pacjentów, nie dziwi fakt, że coraz szersze grono lekarzy interesuje się szkoleniami z tego zakresu.