Biostymulatory tkankowe to preparaty doceniane coraz bardziej w medycynie estetycznej. Ten rodzaj wypełniaczy, tuż obok kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego, botoksu, a nawet nici PDO, stosowany jest w celu widocznej i szybkiej poprawy ogólnego wyglądu skóry, zwłaszcza na twarzy, szyi i w okolicy dekoltu. Mechanizm działania i efekty biostymulatorów tkankowych nieco różnią się jednak od innych wypełnień tkankowych. Ich rola nie ogranicza się jedynie do wypełnienia i spłycenia widocznych zmarszczek. Zastosowanie stymulacji tkankowej pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry i naprawcze w ludzkim ustroju. Wywołuje ona kontrolowany stan zapalny w tkance, co powoduje, że fibroblasty rozpoczynają wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny. Podczas naszego kursu nauczysz się bezpiecznie korzystać z biostymulatorów tkankowych.
Pierwsze efekty biostymulatorów tkankowych widoczne są niemal od razu po zabiegu. To atut, dzięki któremu zabieg stymulacji tkankowej doceniają zarówno pacjenci, jak i wykonujący go lekarze. Choć na ostateczny efekt należy poczekać nieco dłużej, jest on trwalszy niż w przypadku mezoterapii igłowej, kwasu hialuronowego czy nici PDO. Rezultaty zabiegu są ponadto uznawane za bardziej naturalne, gdyż pod wpływem ich działania w strukturze skóry samoistnie namnaża się kolagen. Odbudowa tkankowa przebiega niezwykle intensywnie, gwarantując stały efekt, możliwy ponadto do wzmocnienia odpowiednią pielęgnacją i stosowaniem się do zaleceń lekarza.
Spis treści:
Wypełniacze – stymulatory tkankowe – kto ich używa? Jak je stosować?
Stymulatory tkankowe to substancje stosowane w medycynie estetycznej w celu pobudzenia produkcji naturalnych składników wspierających strukturę anatomiczną i funkcjonowanie skóry. Poprawiają jędrność, elastyczność oraz kondycję cery, uelastyczniając tkanki. Wytwarza się je na bazie substancji, takich jak: kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas L-polimlekowy, aminokwasy i polinukleotydy. Stosowanie stymulatorów tkankowych dopuszczalne jest jedynie w warunkach ambulatoryjnych lub klinicznych. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonują wyłącznie specjaliści w zakresie tej dziedziny. By uzyskać uprawnienia do przeprowadzania wymienionej procedury medycznej, lekarz powinien ukończyć stosowne szkolenie. Podczas naszego kursu każdy uczestnik dowiaduje się, w jaki sposób należy przeprowadzać kwalifikację pacjentów do zabiegu, na czym polega iniekcja stymulacyjna, jakie są efekty biostymulatorów tkankowych oraz samodzielnie przeprowadza zabieg podczas części warsztatowej.
Bezpieczne stosowanie stymulacji tkankowej wymaga weryfikacji wskazań i eliminacji ewentualnych przeciwwskazań. Wzorcowy przebieg konsultacji lekarskiej specjaliści poznają już podczas części teoretycznej szkolenia z biostymulatorów. Nasi wykładowcy zwracają szczególną uwagę kursantów na konieczność zapewnienia pacjentom komfortu, bezpieczeństwa i atmosfery intymności. Ze względów bezpieczeństwa niemożliwe staje się zakwalifikowanie do zabiegu pacjentów ze skłonnością do bliznowacenia ran, z epilepsją, aktywnymi infekcjami i stanami zapalnymi, chorobami autoimmunologicznymi czy przebytym nowotworem. Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się również stosowanie leków przeciwzakrzepowych, kortykosteroidów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Jak wykonać zabieg z użyciem stymulatorów tkankowych?
Kompleksowe szkolenie z biostymulatorów w METODOS Medycznym Ośrodku Szkoleniowym składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej (warsztatowej). Celem pierwszej z wymienionych jest przypomnienie uczestnikom informacji związanych z anatomią twarzy człowieka oraz ogólną budową skóry. Wykładowca przedstawia ponadto wskazania do stymulacji oraz ewentualne przeciwwskazania i możliwe powikłania po stymulatorach. Dokonuje również przeglądu preparatów dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym (Profhilo, Ejal 40, Nucleofill, Philart, Linerese, Sunekos, Ellanse, Karisma, Lenisna, Hydroksyapatyt wapnia, Sculptra) z podziałem na spodziewane efekty biostymulatorów tkankowych.
Podczas indywidualnej pracy z pacjentem w warsztatowej części spotkania, lekarze dobierają produkt do stanu zdrowia, możliwości, preferencji i oczekiwanych przez modela lub modelkę rezultatów. Oprócz tego konieczny jest również wybór techniki iniekcyjnej (igła, kaniula) oraz odpowiednie przygotowanie preparatu.
Zabieg z wykorzystaniem biostymulatorów jest krótki. Trwa zwykle kilkadziesiąt minut i polega na wprowadzeniu preparatu śródskórnie przy użyciu cienkiej igły lub specjalistycznej kaniuli. Przed podaniem preparatu lekarz wyznacza na ciele pacjenta specjalne punkty, posługując się linijką. W ten sposób dbamy o precyzję wykonania zabiegu i osiągnięcie jak najlepszych rezultatów estetycznych stymulacji. Wszystkiego uczestnik dowiaduje się podczas szkolenia.
Jak wzmocnić efekty biostymulatorów tkankowych – zalecenia przed zabiegiem i po zabiegu
By efekty biostymulatorów tkankowych utrzymywały się jak najdłużej, zaleca się odpowiednie przygotowanie pacjenta do rozpoczęcia procedury z dziedziny medycyny estetycznej. Proces ten przedstawiany jest podczas szkolenia z biostymulatorów. Instruktorzy zwracają uwagę uczestników na konieczność oczyszczenia i odkażenia skóry. Sam pacjent przed zabiegiem powinien odstawić używki i niektóre leki. W dniu zaplanowanego zabiegu nie zaleca się podejmowania aktywności fizycznej.
Po zabiegu z użyciem biostymulatorów tkankowych pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. O istocie takiego działania lekarze przekonują się podczas warsztatowej części szkolenia z biostymulatorów. Wówczas wykładowcy i instruktorzy przedstawiają indywidualne studium przypadku i oceniają możliwe do osiągnięcia efekty biostymulatorów tkankowych. Odpowiednia higiena, pielęgnacja i postępowanie po zabiegu mają bowiem szczególny wpływ na trwałość i widoczność osiągniętych efektów. Pacjenci powinni powstrzymać się od opalania, muszą unikać promieniowania ultrafioletowego (zarówno słonecznego, jak i sztucznego). Niewskazane jest również korzystanie z łaźni, saun, basenów i solarium. Biostymulatorów tkankowych nie łączy się z innymi wypełniaczami. Przez 14 dni zabrania się mikrodermabrazji i innych peelingów. Do momentu ustąpienia wszelkich objawów niepożądanych pacjent powinien także zrezygnować z wykonywania makijażu i stosować lekką pielęgnację twarzy na co dzień.
Jak długo utrzymuje się efekt zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych? Zwykle ujędrnienie i uelastycznienie skóry widoczne jest nawet przez 12-16 miesięcy. Efekty biostymulatorów tkankowych najłatwiej jest wzmocnić poprzez uczestnictwo pacjenta w serii zabiegów. Specjaliści już podczas szkolenia zalecają wykonywanie biostymulacji tkankowej w serii 3-4 zabiegów powtarzalnych w odstępach kilkutygodniowych, w celu walki z oznakami starzenia. Dzięki temu skóra stopniowo zyskuje coraz zdrowszy i młodszy wygląd. Poprawia się owal twarzy, kondycja cery, skóra staje się ujędrniona i zagęszczona, z jednoczesnym zachowaniem całkowicie naturalnego wyglądu pacjenta.
Efekty biostymulatorów tkankowych – czego spodziewają się pacjenci?
Zabieg jest komfortowy i bezbolesny. Niektórzy pacjenci odczuwają jedynie lekkie szczypanie i rozpieranie w trakcie podawania preparatu w okolicę zabiegową. Tuż po stymulacji widoczna może być jednak reakcja alergiczna. U pacjenta mogą powstać siniaki, obrzęki i zaczerwienienia. Skóra wokół miejsc iniekcji jest szczególnie wrażliwa, zaczerwieniona, swędząca. Objawy te nie powinny wzbudzać niepokoju pacjenta, o czym należy go poinformować. Są fizjologiczne, wynikają bowiem z konieczności wykonania iniekcji. Zwykle znikają samoistnie po upływie kilkunastu godzin. Pod skórą pacjenci mogą zauważyć ponadto niewielkie grudki z podanym preparatem – wchłaniają się one najczęściej do 3 dni po zabiegu.
Skuteczność stymulatorów tkankowych jest stosunkowo wysoka. Z powodzeniem i od wielu lat stosuje się biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej (anti-aging). Tuż po zabiegu pacjenci zauważają poprawę kolorytu i ogólnej kondycji skóry na poziomie komórkowym. Naturalny efekt wynika z fizjologicznego nawilżenia i odmłodzenia skóry w przebiegu zabiegu stymulacji. To swoisty lifting, wpływający na stan napięcia i jakości skóry, odnowę tkanek, poprawę owalu twarzy oraz redukcję cieni pod oczami. Dzięki pobudzeniu produkcji nowych włókien kolagenowych twarz odzyskuje młody wygląd. Stymulatory wyrównują i wypełniają się widoczne zmarszczki, a ogólny stan skóry diametralnie się poprawia. Efekty biostymulatorów tkankowych są rozłożone w czasie. Najbardziej widoczne stają się po upływie ok. 2-3 miesięcy od zabiegu.