Stosowanie biostymulatorów tkankowych jest bezpieczne i mało inwazyjne. Wymaga wykonania jedynie krótkiego zabiegu medycyny estetycznej, polegającego na podskórnej iniekcji składników wybranego wcześniej preparatu. Jego skład i dawkę ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby, preferencje i stan zdrowia osoby zainteresowanej iniekcją. Wątpliwości i obawy pacjentów przed rozpoczęciem zabiegu wzbudzają możliwe powikłania po stymulatorach tkankowych. Jak każda procedura medyczna, również biostymulacja tkanki skórnej wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i objawów niepożądanych. Jak je minimalizować.
Powikłania po stymulatorach tkankowych nie są częstym zjawiskiem. Zwykle brak dostatecznego doświadczenia lekarza może skutkować nieprawidłową techniką wykonania iniekcji. To z kolei może prowadzić do występowania skutków ubocznych na powierzchni skóry pacjenta. Należy jednak odróżnić je od fizjologicznych objawów zastosowania biostymulatorów. Te znikają zwykle po upływie kilku dni i nie wymagają interwencji lekarza. Wszystkie wątpliwości pacjentów rozwiewa wykwalifikowany specjalista, który jest uprawniony do wykonywania zabiegu biostymulacji wyłącznie po ukończeniu profesjonalnego szkolenia z zastosowania biostymulatorów tkankowych, np. oferowanego w naszym ośrodku szkoleniowym.
Spis treści:
Stymulatory tkankowe – czym są preparaty, kto i kiedy może je stosować?
Stymulatory tkankowe to preparaty, które mają na celu pobudzenie skóry do rozpoczęcia wzmożonych procesów regeneracyjnych. Polegają one głównie na produkcji i syntezie kolagenu oraz elastyny. Wśród składników biostymulatorów wymienia się przede wszystkim aminokwasy, kwas L-polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia i kwas hialuronowy w postaci nieusieciowanej i w niewielkim stężeniu. Ich podanie wiąże się z koniecznością przerwania ciągłości skóry, jednak nie z użyciem skalpela, a igły lub kaniuli. Zabieg wykonuje wyłącznie wykwalifikowany specjalista z zakresu medycyny estetycznej. Należy go poprzedzić dokładną diagnostyką potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Podczas kwalifikacji do zabiegu weryfikuje się również istnienie wskazań do jego rozpoczęcia oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania, a tym samym potencjalne powikłania po stymulatorach tkankowych. Z wszystkimi tymi procedurami lekarze zapoznają się podczas naszego szkolenia z biostymulatorów.
Instruktorzy podczas szkolenia zwracają szczególną uwagę kursantów na bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów. Część teoretyczną szkolenia poświęcają zatem na przypomnienie wiadomości z zakresu anatomii ludzkiej twarzy i prowadzenia kwalifikacji do zabiegu. Dzięki skrupulatnej ocenie potrzeb pacjenta można bowiem uniknąć powikłań po stymulatorach tkankowych. Bezpieczne przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe w stosunku do pacjentów, u których stwierdzono schorzenia autoimmunologiczne (w tym również cukrzycę). Również skłonność do bliznowacenia na powierzchni skóry, uczulenie na składniki preparatów czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się też ciążę i okres karmienia piersią, stany zapalne w organizmie, a także infekcje i płytko unaczynioną skórę. Jeżeli u pacjenta nie stwierdza się przeciwwskazań i wyraża on chęć poddania się zabiegowi poprawy wyglądu własnej skóry, biostymulatory znajdują u niego szerokie zastosowanie.
Powikłania po stymulatorach tkankowych – czy to powszechne zjawisko?
Powikłania po stymulatorach tkankowych nie należą do codzienności lekarzy medycyny estetycznej. Występują rzadko i zwykle nie powodują groźnych dla zdrowia i życia konsekwencji. Po podaniu preparatu u niektórych pacjentów mogą pojawić się nieestetyczne grudki pod powierzchnią skóry. Często słyszy się wówczas, by problem zbagatelizować i poczekać, aż grudki samoistnie się wchłoną. Specjaliści zalecają jednak kontakt z doświadczonym lekarzem, który oceni, czy mamy do czynienia z groźnym powikłaniem np. po zastosowaniu kwasu hialuronowego lub hydroksyapatycie wapnia. Substancje te mogą bowiem zostać podane zbyt płytko. Wymagają natomiast głębszej aplikacji ze względu na siłę swojego działania. Należą do grona stymulatorów objętościowych, które charakteryzują się mocnym działaniem wypełniającym.
Oprócz grudek, u niektórych pacjentów może wystąpić obrzęk po podaniu biostymulatorów. Zwykle ma on charakter miejscowy, przejściowy i nie daje dolegliwości bólowych. Jeżeli jednak objawy nieprawidłowości długotrwale się utrzymują, a pacjent odczuwa ból, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Rzadko dochodzi do uszkodzeń naczyń i nerwów, podskórnych drobnych siniaków czy krwiaków. Czasami pacjenci zauważają ślady w miejscu wykonanej iniekcji, które znikają po upływie kilku dni.
Wykonanie zabiegu biostymulacji, mezoterapii czy botoksu ma na celu poprawę jakości skóry, stymulację produkcji kolagenu, zniwelowanie cieni pod oczami i widocznych zmarszczek. Efekty zabiegu są widoczne zwykle po upływie ok. 4 tygodni i po wykonaniu serii zabiegów utrzymują się długotrwale (nawet 12-18 miesięcy).
Nietypowe powikłania po stymulatorach tkankowych pod oczy
Biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej stosowane są w różnorodnych lokalizacjach na ludzkiej twarzy. Mogą obejmować okolice szyi, żuchwy, czoła, a nawet oczu. By bezpiecznie przeprowadzić stymulację skóry w okolicy powiek i pozbyć się zmarszczek w dolinie łez, kurzych łapek, a nawet lwiej zmarszczki, należy korzystać ze specjalnie dobranych preparatów. Odbudowa wiotkiej skóry powiek to zabieg obarczony największym ryzykiem powikłań ze względu na delikatną strukturę opracowywanej tkanki. Co istotne, oznaki starzenia się skóry widoczne są zazwyczaj najbardziej właśnie w okolicy oczu i czoła. Stąd popularność stymulatorów tkankowych pod oczy.
Powikłania po stymulatorach tkankowych stosowanych pod oczami to przede wszystkim zgrubienia, wysuszenie skóry, stany zapalne, grudki i obrzęki. W ocenie nasilenia nieprawidłowych objawów po zabiegu pomocne okazują się zdjęcia pacjentów przed i po wykonaniu procedury. Warto zatem prowadzić podstawową dokumentację fotograficzną, by porównać efekty terapii ze stanem początkowym skóry. Podejrzewając powikłania po stymulatorach tkankowych, należy w pierwszej kolejności wykluczyć istnienie reakcji alergicznej na składniki preparatów. Uczulenie zazwyczaj pojawia się od razu po zabiegu i to odróżnia je od skutków ubocznych. Zwykle powikłania uwidaczniają się z opóźnieniem i nasilają się wraz z dalszym upływem czasu.
Jak zapobiec skutkom ubocznym zabiegów z użyciem stymulatorów tkankowych?
Powikłania po stymulatorach tkankowych najczęściej wynikają ze złej techniki podawania preparatu lub korzystania ze składników słabej jakości. Wzrost liczby wykonywanych zabiegów powoduje, że z biegiem czasu wzrastają umiejętności lekarzy posługiwania się narzędziami do iniekcji i wykonywania określonych technik. Dlatego warto korzystać z profesjonalnych szkoleń, stawiających na praktykę. Nie zawsze jednak winy należy szukać wyłącznie w braku doświadczenia lekarza. Rynek medycyny estetycznej jest bowiem niezwykle atrakcyjny nie tylko dla lekarzy i pacjentów, ale również dla dystrybutorów preparatów. Cyklicznie wśród nich pojawia się niebezpieczne zjawisko – dostępność słabej jakości preparatów biostymulujących. Niektórzy specjaliści decydują się na ich stosowanie głównie przez niewiedzę. Z tego względu podczas naszego szkolenia specjaliści zwracają uwagę uczestników na konieczność posiadania umiejętności rozpoznawania dobrego i słabego produktu.
Skuteczność stymulatorów jest bardzo wysoka. Nie warto zatem psuć efektu, korzystając z nieprofesjonalnych preparatów, czy nie szkoląc się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zaniedbując proces szkoleniowy, można nie tylko przekreślić własną karierę w medycynie estetycznej, ale również zagrozić bezpieczeństwu pacjenta. Umiejętności praktyczne, jakie zdobywają kursanci METODOS Medycznego Ośrodka Szkoleniowego, procentują w przyszłości. Już podczas szkolenia poznają oni bowiem zasady bezpiecznej kwalifikacji pacjentów, przeprowadzania wybranych zabiegów (własnoręcznie wykonują je na modelach lub modelkach) oraz sposoby zapobiegania powikłaniom i skutkom ubocznym.