Nowoczesna medycyna estetyczna oferuje wiele różnorodnych metod i technik umożliwiających przywrócenie dawnej witalności i kondycji skóry. Jedną z nich są biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej. To grupa produktów stosowanych w celu stymulacji kolagenu i elastyny w skórze, a zatem pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych tkanek. Substancje te są niezwykle istotne dla zachowania młodzieńczego i zdrowego wyglądu skóry. Właściwości i możliwości wykorzystania biostymulatorów omawiamy podczas naszego szkolenia z zastosowania biostymulatorów w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.
Kolagen dba o utrzymanie odpowiedniej struktury skóry, nadaje jej napięcie i jędrność, a elastyna zapewnia sprężystość oraz elastyczność tkanek. Wraz z upływem lat maleje jednak ilość tych substancji w ludzkim organizmie. Co za tym idzie, proces starzenia się widoczny jest przede wszystkim na powierzchni skóry. Staje się ona wiotka, pokrywa się zmarszczkami, przebarwieniami, a nawet rozstępami. W takich wskazaniach stosuje się biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej. Produkty te zawierają różnorodne kombinacje substancji aktywnych. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim kwas hialuronowy, kwas polimlekowy oraz polinukleotydy.
Spis treści:
Kompleksowe szkolenie z zastosowania biostymulatorów – dla kogo?
Biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej cieszą się rosnącą popularnością. Coraz większe grono lekarzy pragnie więc poszerzyć ofertę własnej działalności. Szkolenie z zastosowania biostymulatorów tkankowych dedykowane jest lekarzom aktywnym zawodowo. To specjaliści posiadający aktualne prawo wykonywania zawodu. METODOS Medyczny Ośrodek Szkoleniowy swoją ofertę przygotowuje na podstawie nowoczesnych wytycznych, przedstawiając innowacyjne metody i techniki wykonywania iniekcji oraz stymulacji. Szkolenie składa się z dwóch części. Zagadnieniom teoretycznym nie poświęcamy wiele czasu głównie ze względu na fakt, że odbiorcami naszych kursów są wykwalifikowani lekarze. Posiadają oni zatem fachową wiedzę dotyczącą m.in. ludzkiej anatomii oraz istoty przeprowadzenia kompleksowej kwalifikacji każdego pacjenta do zabiegu. Podczas rozbudowanej części praktycznej każdy kursant może przeprowadzić zabieg samodzielnie na modelu lub modelce pod okiem doświadczonego szkoleniowca.
Jak zweryfikować istnienie wskazań i wyeliminować przeciwwskazania u pacjentów?
Nieodłącznym elementem zarówno szkolenia, jak i późniejszej samodzielnej praktyki lekarskiej specjalistów jest skrupulatna kwalifikacja pacjentów do zabiegów medycyny estetycznej. Konsultacją poprzedza się wszystkie procedury medyczne, w tym również popularną laseroterapię, lipotransfer, zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej oraz stosujące biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej.
Lekarz po szkoleniu z biostymulatorów w naszym ośrodku potrafi zweryfikować u pacjenta istnienie podstawowych wskazań do wykonania procedury. Główne z nich to przede wszystkim widoczność pierwszych oznak starzenia, chęć poprawy jakości skóry, zwiększenia jej elastyczności i jędrności. Biostymulatory tkankowe mają zastosowanie w utrzymaniu nawilżenia skóry, przywróceniu jej blasku, odnowie tkanek zniszczonych w procesie fotostarzenia się skóry. Dodatkowo procedura ta wykorzystywana jest powszechnie w profilaktyce anti-aging. Regularne stosowanie biostymulatorów może zapobiegać utracie sprężystości skóry oraz powstawaniu niektórych zmarszczek. Zabieg mogą zatem stosować osoby niemal w każdym wieku, a jego rezultaty uzależnione będą od stopnia zaawansowania procesów starzenia się skóry. Kluczowy dla uzyskania optymalnych efektów zabiegu jest również odpowiedni dobór preparatu.
Czy biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej są bezpieczne dla pacjenta? Niezwykle istotna jest kwestia odpowiedniej eliminacji ewentualnych przeciwwskazań, które mogą występować u poszczególnych grup pacjentów. Z zabiegów z użyciem biostymulatorów lekarz powinien zdyskwalifikować kobiety w ciąży i podczas laktacji, pacjentów przeziębionych, z aktywnymi infekcjami oraz alergiami. Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby autoimmunologiczne, skłonność skóry do bliznowacenia i stany zapalne w miejscu wykonywania zabiegu. Przed jego rozpoczęciem należy ponadto pod kontrolą lekarza odstawić leki utrudniające krzepnięcie krwi. O wszystkich tych środkach ostrożności wykładowcy instruują kursantów podczas szkolenia z zastosowania biostymulatorów. Następnie kontrolują ich wiedzę w praktyce, umożliwiając samodzielne przeprowadzenie kwalifikacji modeli i modelek do biostymulatorów, a następnie wykonanie zabiegu.
Biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej a wypełniacze
Biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej aplikowane są bezpośrednio do wnętrza tkanek pacjenta. Lekarz podczas szkolenia poznaje różnorodne techniki i metody wykonywania iniekcji podskórnych, które następnie dobiera indywidualnie do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta. Podczas zabiegu specjalista dobiera również odpowiednie punkty wstrzyknięć i ich lokalizację, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty stymulacji. Po iniekcji należy wykonać masaż specjalistyczny, który umożliwia rozmieszczenie w tkankach biostymulatora.
Stymulatory tkankowe różnią się nieco od powszechnie stosowanych wypełniaczy. Ich działanie jest wydłużone w czasie, ponieważ stosuje się je głównie w celu długotrwałego pobudzenia komórek do syntezy substancji budulcowych skóry. Procesy te narastają w czasie, co przekłada się na długotrwały efekt zastosowania biostymulatorów. Wypełniacze z kolei mają za zadanie natychmiastowe wypełnienie ubytków fibroblastów i poprawę objętości tkanek. Odbudowa dokonuje się w tym przypadku w momencie wykonywania iniekcji, ale naturalny efekt wygładzenia skóry jest tymczasowy i utrzymuje się krócej.
Biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej – możliwości łączenia różnorodnych terapii
Biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej mają wszechstronne i uniwersalne zastosowanie. Dlatego możliwe staje się bezpieczne łączenie ze sobą niektórych preparatów. O tym zawsze decyduje jednak wyłącznie przeszkolony i doświadczony lekarz. Podczas naszego kursu poznaje on rodzaje stymulatorów i możliwości ich bezpiecznego stosowania naprzemiennie. Dzięki temu podczas przeprowadzania zabiegu może uzyskać wielowymiarowe efekty. Traktuje skórę różnorodnymi preparatami, odpowiadając na indywidualne potrzeby kosmetyczne i zdrowotne pacjenta. Podczas szkolenia z biostymulatorów uczestnicy mają możliwość samodzielnego wykonania pierwszego zabiegu iniekcji z wykorzystaniem nowoczesnych substancji dostępnych na polskim rynku. To przede wszystkim Profhilo, Ejal 40, Nucleofill, Philart, Linerese, Sunekos, Ellanse, Karisma, Lenisna, Hydroksyapatyt wapnia oraz Sculptra.
Jakie efekty można zaoferować pacjentom po zabiegu z użyciem stymulatorów tkankowych?
Biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej odgrywają szczególną rolę przede wszystkim ze względu na swój naturalny efekt działania. Pobudzanie tkanek do naturalnych procesów regeneracyjnych i tworzenia nowych włókien kolagenowych widoczne jest na zewnątrz odmłodzonej skóry. Staje się ona jędrna, redukują się drobne zmarszczki, ogólny stan skóry poprawia się, zwiększa się jej elastyczność. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już w ciągu kilku dni od jego wykonania. Stopniowo poprawia się poziom nawilżenia skóry, dochodzi do odbudowy jej struktury, zaburzonej przebiegiem procesów starzenia się i działaniem wolnych rodników. Podobny, stosunkowo trwały efekt poprawy jakości skóry, można osiągnąć, wykorzystując lasery CO2 w medycynie estetycznej.
Po zabiegu z zastosowaniem biostymulatorów tkankowych pacjent może wrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Zalecenia po zabiegu ograniczają się jedynie do konieczności obserwacji zmieniających się potrzeb skóry i odpowiedniej jej pielęgnacji. Pacjenci powinni zatem szczególnie uważać na higienę, zrezygnować okresowo z korzystania z saun, solarium, basenów czy opalania. Przez kilka najbliższych dni niewskazany jest również wysiłek fizyczny. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów biostymulacji zalecana jest indywidualna seria zabiegów. Ich częstotliwość ustalana jest już podczas konsultacji. O tym oraz o wielu innych kwestiach kursanci dowiadują się podczas naszego szkolenia.