Kondycja skóry każdego z nas pogarsza się wraz z upływem kolejnych lat naszego życia. Codziennie działa na nią mnóstwo szkodliwych czynników zewnętrznych, łącznie z zanieczyszczeniami, a nawet brakiem odpowiedniej pielęgnacji. W konsekwencji przekłada się to w bezpośredni sposób na wygląd i kondycję skóry. Nowoczesna medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających pacjentów. Oferuje m.in. stosowanie mezoterapii, botoksu czy innych wypełnień. Jednym z coraz powszechniejszych rozwiązań jest stymulacja tkankowa. Skuteczność stymulatorów tkankowych jest wysoka dzięki prostemu mechanizmowi działania bezpośrednio w tkance. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne szkolenia z zastosowania biostymulatorów tkankowych.
Stymulatory tkankowe dobierane są indywidualnie do preferencji i oczekiwań każdego pacjenta. Z ich możliwości można skorzystać niezależnie od płci, pod warunkiem że nie stwierdzono przeciwwskazań do rozpoczęcia zabiegu stymulacji. Skuteczność stymulatorów tkankowych opiera się na przeciwdziałaniu najbardziej widocznym oznakom starzenia się skóry. Ta metoda terapeutyczna jest mało inwazyjna, skutkuje naturalnym efektem młodzieńczej i odżywionej skóry bez zmiany rysów twarzy.
Spis treści:
Stymulatory tkankowe i ich wpływ na skórę pacjenta
Szkolenia ze stymulatorów tkankowych cieszą się rosnącą popularnością aktywnych zawodowo lekarzy, interesujących się możliwościami, jakie w branży stwarza medycyna estetyczna. Wzrost ten determinowany jest zainteresowaniem samych pacjentów, poszukujących wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Dzięki niemal nieograniczonym możliwościom szkoleniowym specjaliści mogą zatem systematycznie poszerzać zakres oferowanych przez siebie usług o nowe, innowacyjne rozwiązania. Medycyna estetyczna to nie tylko niwelowanie defektów kosmetycznych. Przeprowadzane zabiegi często mają bowiem również wymiar zdrowotny. Dbając o swój wygląd, pacjenci poprawiają także własne samopoczucie psychiczne i fizyczne, pozbywają się kompleksów, a nawet niektórych schorzeń (głównie skórnych). Skuteczność stymulatorów tkankowych jest możliwa do zbadania i weryfikacji, dzięki czemu zabieg cieszy się opinią niezawodnego i wysoce efektywnego.
Głównym celem stosowania biostymulatorów jest pobudzenie skóry do wzmożonych procesów regeneracyjnych. Precyzyjne iniekcje w najbardziej problematyczne lokalizacje na twarzy pacjenta pozwalają na stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny oraz ich syntezy. Jak sami pacjenci zauważają, po 25. roku życia dochodzi do osłabienia włókien kolagenowych. Proces ten jest widoczny przede wszystkim w postaci pierwszych zmarszczek, utraty jędrności skóry i tzw. ścieńczenia skóry. Zastosowanie specjalistycznych preparatów nie wpływa na zmianę rysów twarzy pacjenta. Rezultaty są bowiem subtelne i naturalne. Jak widoczna jest skuteczność stymulatorów tkankowych w regeneracji skóry pacjenta? Zauważa się przede wszystkim, że skóra staje się grubsza, jędrniejsza, ujednolica się jej koloryt, spłycają zmarszczki. Biostymulacja ułatwia ponadto nawodnienie macierzy pozakomórkowej.
Jak zweryfikować wskazania i przeciwwskazania do użycia stymulatorów tkankowych?
Podczas naszego szkolenia z biostymulatorów lekarze dowiadują się, w jaki sposób przeprowadzać skrupulatną i bezpieczną kwalifikację pacjentów do zabiegu. Każdą procedurę medyczną z zakresu medycyny estetycznej należy bowiem poprzedzić konsultacją lekarską. Podczas niej weryfikuje się istnienie wskazań do przeprowadzenia procedury medycznej oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Zabiegi biostymulacji zaleca się przede wszystkim pacjentom z widocznymi oznakami starzenia się skóry. To głównie zmarszczki wokół ust i oczu, utrata jędrności skóry, przebarwienia, ścieńczenie skóry, matowienie włosów i zmniejszenie wyrazistości owalu twarzy i jej konturów.
Skuteczność stymulatorów tkankowych w regeneracji skóry jest najbardziej widoczna u pacjentów pomiędzy 35. a 55. rokiem życia. Zmagają się oni często z bruzdami nosowo-wargowymi, kurzymi łapkami, widocznymi objawami fotostarzenia się skóry, cieniami pod oczami, zmarszczkami marionetkowymi, a nawet tzw. chomiczymi policzkami. Zabieg stymulacji tkankowej można jednak wykonać u każdej dorosłej osoby, u której nie stwierdza się przeciwwskazań. Procedura ta jest stosowana również w profilaktyce anti-aging, wzmacniając jędrność i elastyczność skóry.
Ze względów bezpieczeństwa, lekarz, który może wykonać zabieg biostymulacji, powinien znać wszystkie przeciwwskazania, jakie mogą dotyczyć jego pacjentów. Do stymulatorów tkankowych nie kwalifikuje się przede wszystkim osób ze schorzeniami autoimmunologicznymi, uczulonych na składniki preparatu, ze skłonnością do powstawania bliznowców oraz z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią, podczas stanów zapalnych w organizmie, infekcji i w przypadku stwierdzenia płytko unaczynionej skóry.
Skuteczność stymulatorów tkankowych a efekty zabiegów medycyny estetycznej
Skuteczność stymulatorów tkankowych jest na tyle wysoka, że pacjenci coraz częściej pytają o zabieg w klinikach medycyny estetycznej. Stosuje się je powszechnie w medycynie przeciwstarzeniowej. Swoją popularnością zrównują się m.in. z zabiegami z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego. Wypełniacz pomaga stymulować naturalne procesy regeneracyjne, poprawia jakość skóry i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna. Nawilżenie i poprawa jędrności dotyczy struktury skóry – jej odbudowa jest widoczna gołym okiem. Elastyna i kolagen stanowią bowiem swego rodzaju rusztowanie dla skóry. Zabieg z wykorzystaniem biostymulatorów daje naturalny efekt liftingu, wypełniając ubytki nawet w okolicy oczu i tzw. dolinie łez.
Pierwsze efekty zabiegu stymulatorami tkankowymi widoczne są po 7-14 dniach od wykonania iniekcji. Już jeden zabieg sprawia, że na skórze pacjenta widoczne są zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Zaleca się jednak powtórzenie procedury. Celem takiego działania jest wzmocnienie rezultatu i zwiększenie prawdopodobieństwa jego długotrwałego utrzymania. Zwykle jest to ok. 4 iniekcji w odstępie czasowym kilku tygodni. Po zakończeniu całej serii zabiegów efekty działania biostymulatorów mogą się utrzymywać nawet 12-18 miesięcy.
Czy skuteczność stymulatorów tkankowych ma konkurencję? W medycynie estetycznej wykonuje się również mezoterapię, czyli ostrzykiwanie twarzy pacjenta z wykorzystaniem preparatów o działaniu słabszym niż biostymulatory. Klasyczna mezoterapia igłowa nie daje tak spektakularnych efektów, jak biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej. Stymulatory intensyfikują przebieg procesów regeneracyjnych już na poziomie komórkowym. Decyzję o rodzaju kuracji może jednak podjąć jedynie lekarz specjalista po ukończeniu profesjonalnego szkolenia. Kluczem jest tutaj indywidualne podejście do każdego przypadku i rzeczowa ocena potrzeb oraz oczekiwań pacjenta.
Rodzaje preparatów i skutecznych wypełnień w zabiegach z użyciem stymulatorów tkankowych
Czym są stymulatory tkankowe? To specjalistyczne preparaty, zawierające w swoim składzie wysokie stężenia polinukleotydów. Wśród innych składników biostymulatorów wymienia się również aminokwasy, kwas L-polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia oraz kwas hialuronowy w niewielkich stężeniach. Wszystkie substancje używane w preparatach są biokompatybilne. Oznacza to, że nie powodują uczuleń i reakcji niepożądanych. Nie wywołują również skutków ubocznych. W związku z tym nie jest konieczne przeprowadzanie próby uczuleniowej. W biostymulacji powszechnie używa się takich preparatów, jak Nucleofill, Sunekos, Profhilo. Powikłania po stymulatorach tkankowych należą do rzadkości. Wynikają one zwykle z nieprawidłowej techniki nakłuwania. Wśród nich wymienia się głównie uszkodzenia naczyń i nerwów oraz obecność podskórnych grudek, siniaków i śladów nakłuć w miejscu iniekcji.
Korzyści z uczestnictwa w naszym szkoleniu medycyny estetycznej a skuteczność stymulatorów tkankowych
By uniknąć powikłań po zastosowaniu biostymulacji, warto kończyć szkolenie specjalistyczne pod okiem doświadczonych instruktorów. W METODOS Medycznym Ośrodku Szkoleniowym kursy i szkolenia podzielone są na dwie części: teoretyczną i praktyczną (warsztatową). Kursant może liczyć na przypomnienie podstawowych zagadnień z zakresu anatomii ludzkiego ciała i zaznajomienie z nomenklaturą medycyny estetycznej. Podczas zajęć praktycznych własnoręcznie wykonuje wybrane zabiegi. Zawsze odbywają się one pod ścisłą kontrolą instruktora, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem i bezpieczeństwem procedury z zakresu medycyny estetycznej.