Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej jest niezwykle szerokie. To toksyna, której działanie opiera się na blokadzie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu wykonania iniekcji. Prowadzi zatem do rozluźnienia mięśnia i wyrównania zmarszczek mimicznych bezpośrednio związanych z aktywnym działaniem mięśni twarzy. Wstrzyknięcie botoksu to również skuteczna i coraz bardziej popularna metoda leczenia nadpotliwości, bruksizmu, zaciskania szczęki, uśmiechu dziąsłowego, a nawet migren. Zastosowanie toksyny botulinowej jest zatem pomocne nie tylko w redukcji problemów typowo estetycznych. Nowoczesne badania wykazują ponadto, że toksyna może się sprawdzać się w ograniczeniu stopnia nasilenia objawów depresji. Warto zatem dołączyć zaawansowane usługi związane z botoksem do oferty własnego gabinetu. Wystarczy odpowiednie szkolenie.
Zaawansowane zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej to przedmiot szkolenia off-label z toksyny botulinowej, które jest dedykowane lekarzom chcącym poszerzać własną działalność o szerokie wykorzystanie botoksu. Poszczególne zabiegi różnią się między sobą przede wszystkim okolicami zabiegowymi, pożądanymi efektami i metodami wykonywania iniekcji. Po kursie podstawowym z toksyny botulinowej lekarze znają już podstawy stosowania botoksu. Szkolenie zaawansowane nie wymaga zatem długotrwałego wstępu teoretycznego. W zamian uczestnicy otrzymują rozbudowaną część warsztatową szkolenia. Podczas niej samodzielnie wykonują zaawansowane procedury z dziedziny medycyny estetycznej.
Spis treści:
Toksyna botulinowa (botoks) – dla kogo? Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej
Botoks to preparat z toksyną botulinową, nazywaną również jadem kiełbasianym. To substancja o działaniu toksycznym. Stosowana jednak pod ścisłą kontrolą specjalisty, jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Nie pozostaje jednak obojętna dla sposobu, w jaki funkcjonują jego nerwy i mięśnie. Wstrzykiwana jest do wnętrza ustroju za pomocą cienkiej igły, a rezultaty jej działania pojawiają się już po ok. 3 dniach od iniekcji. Stopniowo stają się również coraz bardziej wyraźne, a pełny efekt estetyczny można zauważyć po 10 dniach. Zabiegi z użyciem botoksu są najpopularniejsze wśród pacjentów pragnących odmłodzić wygląd swojej twarzy, zredukować zmarszczki, wygładzić skórę. Oprócz wskazań kosmetycznych istnieją jednak również zalecenia zdrowotne do przeprowadzenia zabiegów medycyny estetycznej z użyciem botoksu. Szerokie zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej pozwala na spełnienie najwyższych wymagań pacjentów zmagających się z bruksizmem (zgrzytaniem zębami), nadpotliwością, a nawet uciążliwymi migrenami.
Ze względów bezpieczeństwa każdy zabieg podawania toksyny botulinowej podskórnie do wnętrza organizmu pacjenta poprzedza się dokładną konsultacją medyczną. Zasady jej przeprowadzania lekarze poznają już podczas podstawowego szkolenia z toksyny botulinowej. Wykładowca przedstawia wówczas wskazania do zastosowania botoksu i metody ich weryfikacji oraz opisuje ewentualne przeciwwskazania. Zabiegu nie przeprowadza się bowiem u pacjentów z infekcjami skóry, chorych z gorączką, podczas kuracji antybiotykowej, z miastenią oraz uczuleniem na albuminę. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest ponadto ciąża i laktacja.
Czym jest botoks – działanie toksyny botulinowej i rodzaje preparatów
Zadaniem toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest paraliżowanie i blokowanie synaps nerwowo-mięśniowych. Mięśnie rozluźniają się, zmarszczki prostują i stopniowo znikają. Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej ma dwa główne wymiary. Wykonanie zabiegów wymaga zastosowania dwóch głównych typów preparatów, zawierających w swoim składzie toksynę typu A lub B. Różnica pomiędzy tymi substancjami dotyczy głównie ich budowy antygenowej, a ich mechanizm działania jest taki sam. Botoks typu A stosuje się przede wszystkim do redukcji zmarszczek mimicznych, kurzych łapek. Z kolei typu B – w przypadku bruksizmu, trudności z przełykaniem, bólów głowy, niektórych wad zgryzu, a nawet zeza. Częste jest praktykowanie połączenia botoksu z preparatami z kwasem hialuronowym dla wzmocnienia efektów estetycznych, które zwykle utrzymują się ok. pół roku.
Podstawowe szkolenie z wykorzystania toksyny botulinowej na wygładzenie zmarszczek
Lekarze, którzy pragną wzbogacić ofertę swojego gabinetu specjalistycznego lub placówki medycznej o usługi przeprowadzane z użyciem toksyny botulinowej, zgłaszają się najczęściej na nasze podstawowe szkolenie z toksyny botulinowej. Podzieliliśmy je na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Podczas pierwszej z nich wykładowca przypomina uczestnikom podstawowe informacje z zakresu anatomii ludzkiej twarzy, ułożenia mięśni głowy. Przedstawia zasady doboru preparatu do potrzeb i możliwości zdrowotnych każdego pacjenta oraz bezpiecznego wykorzystania toksyny botulinowej podczas zabiegów redukujących zmarszczki. Część warsztatowa szkolenia przebiega z aktywnym udziałem modelek i modeli. Dzięki temu jego uczestnicy zyskują możliwość przeprowadzenia pierwszych iniekcji pod okiem i ze wsparciem instruktora. Samodzielnie dokonują kwalifikacji modeli i modelek do zabiegu, oceniają ich możliwości anatomiczne, dobierają preparaty i wykonują ich rekonstytucję (rozpuszczenie). Botulinę wstrzykują w odpowiednio wybrane miejsca, pod ścisłą kontrolą doświadczonych lekarzy.
Zaawansowane zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej – szkolenie off-label
Rozszerzone zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej instruktorzy przedstawiają podczas zaawansowanego kursu z toksyny botulinowej. Treści edukacyjne spotkania szkoleniowego obejmują zastosowanie toksyny w okolicy nosa, skrzydełek nosa, górnej i dolnej wargi, brody, żuchwy i szyi. Dzięki specjalistycznemu wykorzystaniu preparatów możliwe staje się nie tylko ograniczenie widoczności zmarszczek, ale również rozszerzenie skrzydełek nosa, obniżenie wierzchołka nosa, rozluźnienie mięśnia okrężnego warg, uwydatnienie linii żuchwy, redukcja uśmiechu dziąsłowego.
Szkolenie off-label z toksyny botulinowej również składa się z krótkiego wstępu teoretycznego i rozbudowanej części warsztatowej. Uczestnicy przypominają sobie podstawową nomenklaturę medyczną z dziedziny medycyny estetycznej. Dowiadują się również, w jaki sposób radzić sobie z ewentualnymi powikłaniami i skutkami ubocznymi zabiegów. Wykładowca omawia preparaty dostępne na polskim rynku farmaceutycznym oraz przedstawia nowoczesne procedury zabiegowe. Następnie kursanci samodzielnie przeprowadzają zabiegi z użyciem botuliny na modelach i modelkach.
Zabiegi botoksu na nadpotliwość, bruksizm, migreny
Zaawansowane zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej interesuje przede wszystkim tych lekarzy, którzy chcą w swojej praktyce zająć się leczeniem nadpotliwości i zgrzytania zębami. Oba te problemy stanowią trudność nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Są bowiem źródłem wielu współistniejących dolegliwości, znacząco wpływających na jakość życia pacjenta i jego ogólny stan zdrowia.
Nieleczony bruksizm może prowadzić do rozwoju migren, przewlekłego bólu kręgosłupa, uporczywych szumów usznych, a nawet utraty zębów w wyniku nadmiernego działania sił tarcia. Dlaczego botoks na bruksizm jest wysoce skuteczny? Osłabiając pracę mięśni, toksyna ogranicza nadmierną aktywność mięśniową żwaczy, a więc redukuje mimowolne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami. Rysy twarzy łagodnieją, dając również rezultat estetyczny w postaci znacznego odmłodzenia skóry, wyszczuplenia i wysmuklenia owalu twarzy. Przerośnięte mięśnie stopniowo zmniejszają bowiem swoją objętość, przywracając anatomiczny, estetyczny wygląd i proporcje twarzy.
Botoks znajduje zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Toksyna może blokować nerwy odpowiedzialne za wydzielanie potu przez gruczoły potowe. W przypadku nadpotliwości przed wykonaniem zabiegu konieczna jest pełna diagnostyka schorzenia. Postępowanie z zakresu medycyny estetycznej poprzedza się bowiem wykonaniem testu Minora. Wybrane miejsca na ciele pacjenta smaruje się roztworem jodyny, a następnie posypuje je skrobią. Powierzchnia skóry, której dotyczy nadpotliwość, ciemnieje. Dla lekarza to istotna oznaka, potwierdzająca istnienie wskazań do zastosowania toksyny botulinowej. Dzięki wynikowi testu dowiaduje się on również, w które miejsca powinien wstrzyknąć preparat z toksyną, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty terapeutyczne.