Różne rodzaje biostymulatorów tkankowych są powszechnie stosowane w medycynie estetycznej celem odbudowy włókien kolagenowych i pobudzenia receptorów odpowiedzialnych za przebieg naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Stymulatory tkankowe umożliwiają szybką poprawę jakości skóry, jej wygładzenie, odnowę i regenerację. Dowiedz się, jakie produkty oferuje rynek i poszerz swoją działalność medyczną o biostymulatory tkankowe, dzięki naszym szkoleniom.
Odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy biostymulator tkankowy, nie należy do łatwych. Wiele zależy bowiem od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz stanu zdrowia pacjenta. Preparaty występują w postaci żelu lub zawiesiny, wstrzykiwanej w wybrane lokalizacje na ciele. Różne rodzaje biostymulatorów tkankowych mają różnorodne zastosowania. Wobec tego specjaliści muszą pamiętać o zachowaniu określonych zasad przeprowadzania tych procedur z zakresu medycyny estetycznej. Umiejętności i doświadczenie zdobywają oni podczas profesjonalnego szkolenia z biostymulatorów tkankowych.
Spis treści:
Jak działają stymulatory tkankowe?
Poszczególne rodzaje biostymulatorów tkankowych działają przede wszystkim poprzez wywoływanie naturalnych reakcji regeneracyjnych w organizmie. Poprawiają wygląd skóry, wygładzają zmarszczki, przywracają jej elastyczność oraz jędrność. Powodują lokalne podrażnienie tkanek, które pobudza organizm do produkcji własnego kolagenu i elastyny. Niektóre biostymulatory tkankowe w medycynie przeciwstarzeniowej, na bazie kwasu hialuronowego, przyczyniają się do nawilżenia skóry poprzez wiązanie wody w głębszych warstwach skóry. W zależności od zastosowanego preparatu, efekty biostymulatorów tkankowych mogą utrzymywać się przez długi czas. Produkowany kolagen stopniowo wchłania się przez organizm w warunkach fizjologicznego przebiegu procesu starzenia się skóry. Stymulacja tkankowa nie zatrzymuje go, ale znacznie spowalnia.
Przebieg zabiegu z zastosowaniem stymulatorów tkankowych dla liftingu, jędrności i odmłodzenia skóry
Wszystkie rodzaje biostymulatorów tkankowych do wnętrza organizmu pacjenta może podawać wyłącznie wykwalifikowany lekarz. To specjalista z zakresu medycyny estetycznej, który ukończył stosowne szkolenia. Biostymulatory nie są wskazane do samodzielnego stosowania przez kosmetologów. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, aby ocenić stan zdrowia pacjenta, zwłaszcza pod kątem alergii, chorób autoimmunologicznych, przyjmowanych leków czy obecności przeciwwskazań do zabiegu (np. ciąża, karmienie piersią, aktywne choroby skórne). Ocenia potrzeby pacjenta i planuje obszary poddawane zabiegowi. Ustala, które preparaty biostymulujące będą najlepsze do zastosowania w danym przypadku (np. kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas hialuronowy). Wszystkiego dowiaduje się podczas naszego szkolenia. Zanim poda preparat, stosuje zwykle znieczulenie miejscowe.
Zależnie od rodzaju biostymulatora, lekarz wstrzykuje pod tkankę żel lub zawiesinę. Już podczas szkolenia z biostymulacji poznaje kilka różnorodnych metod i technik wykonywania iniekcji. Specjalista wykonuje serie małych nakłuć w wybranych miejscach skóry. W zależności od rodzaju biostymulatora i wskazań stosuje różne techniki nakłuwania, takie jak:
-
technika liniowa – preparat wstrzykuje się wzdłuż wyznaczonej linii zmarszczek lub fałdów skóry;
-
technika depozytowa – preparat wprowadza się w małe depozyty w określonych punktach, gdzie jest potrzebna poprawa objętości;
-
technika podskórna – biostymulator wstrzykiwany jest głęboko w skórę właściwą, gdzie wpływa na fibroblasty, stymulując produkcję kolagenu;
-
technika naprzemienna (tzw. metoda krzyżowa) – wstrzykiwanie preparatu w formie krzyżujących się linii, co pozwala na równomierne rozprowadzenie substancji.
Głębokość iniekcji również zależy od rodzaju użytego biostymulatora oraz miejsca jego aplikacji. Preparaty, takie jak kwas hialuronowy czy hydroksyapatyt wapnia, wprowadzane są głównie do skóry właściwej. Z kolei preparaty zawierające m.in. kwas polimlekowy wymagają głębszego wstrzyknięcia.
Rodzaje biostymulatorów tkankowych – preparaty przedstawiane podczas szkolenia z biostymulatorów w METODOS
Podczas naszego szkolenia z biostymulatorów tkankowych instruktor przedstawia mechanizm działania wybranych, najpopularniejszych preparatów. Uczestnicy zapoznają się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do ich stosowania oraz sposobem optymalnego doboru składników do potrzeb, preferencji i ogólnego stanu zdrowia pacjentów.
Ejal 40
Preparat zawiera kwas hialuronowy w formie mikronizowanej, co umożliwia lepszą penetrację do głębszych warstw skóry, zapewniając lepsze efekty. Wykazuje silne właściwości rewitalizujące, poprawiając mikrokrążenie, przywracając skórze blask oraz naturalny, zdrowy wygląd. Stosowany jest głównie w mezoterapii igłowej, w górnych warstwach skóry.
Profhilo
Wykonany na bazie stabilizowanego (wysokocząsteczkowego) kwasu hialuronowego o unikalnej dwufazowej formule hybrydowej. Preparat pozwala na uzyskanie efektu subtelnego liftingu bez konieczności stosowania klasycznych wypełniaczy. Głównym obszarem zabiegowym są okolice szyi i oczu. Dzięki temu, że te rodzaje biostymulatorów tkankowych mają postać płynnego żelu, są zawsze równomiernie rozprowadzane w skórze. Są zatem idealnie dopasowane do rewitalizacji dużych obszarów, takich jak twarz, szyja, dekolt, a nawet dłonie.
Nucleofill
To preparat zawierający polinukleotydy, który ma na celu poprawę kondycji skóry, jej nawodnienie, elastyczność oraz jędrność. Wykorzystywany jest w nowoczesnej regeneracji skóry, opartej na działaniu polinukleotydów. To naturalne składniki pobudzające fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu. Nucleofill stosowany jest przede wszystkim pod oczy. To skuteczna metoda poprawy nawilżenia i napięcia skóry w tym obszarze. Zabieg redukuje cienie, opuchliznę oraz drobne zmarszczki, sprawiając, że spojrzenie staje się świeże i wypoczęte.
Linerese
Linerese jest stosowany w zabiegach mezoterapii igłowej, gdzie preparat wprowadza się w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu składniki aktywne mogą działać nawilżająco i regenerująco, poprawiając kondycję skóry na poziomie komórkowym. Ponieważ skład opiera się na wykorzystaniu kwasu hialuronowego o wysokiej jakości, preparat intensywnie nawilża skórę, co sprawia, że staje się ona gładsza, bardziej elastyczna i jędrna.
PhilArt
Philart to preparat o zaawansowanej formule, który zawiera kilka kluczowych składników, które razem tworzą skuteczną mieszankę rewitalizującą i nawilżającą dla skóry. To przede wszystkim kwas hialuronowy, aminokwasy i witaminy. Najczęściej spotykane to witaminy z grupy B (B1, B2, B6), które wspomagają regenerację skóry. To także witamina C, która jest silnym antyoksydantem i stymuluje produkcję kolagenu. Preparat zawiera w swoim składzie również peptydy i antyoksydanty.
Sunekos
Preparat Sunekos to mieszanka aminokwasów (L-prolina, L-glicyna, L-leucyna, L-walina) z kwasem hialuronowym.
Ellanse
Skonstruowany na bazie polikaprolaktonu (PCL), syntetycznego materiału, który jest biokompatybilny. Jego działanie jest zatem długotrwałe i naturalne. Ellanse ma na celu wygładzanie zmarszczek, modelowanie konturów twarzy oraz poprawę ogólnej kondycji skóry. PCL nie tylko wypełnia ubytki w skórze, ale także stymuluje regenerację skóry, prowadząc do długotrwałego efektu odmłodzenia. Precyzyjne wprowadzenie preparatu w odpowiednie miejsca skóry umożliwia żel stabilizujący.
Klarisma
Podobnie jak w przypadku preparatu Phil Art, również Klarisma zawiera w swoim składzie różnorodne składniki aktywne, w tym kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy i peptydy. Preparat jest skuteczny w redukcji drobnych zmarszczek i bruzd, szczególnie w okolicach twarzy. Redukuje najskuteczniej bruzdy nosowo-wargowe, linię marionetkową oraz zmarszczki na czole.
Hydroksyapatyt wapnia
Hydroksyapatyt wapnia (CaHA) to naturalnie występujący minerał w organizmach żywych. Jest podstawowym składnikiem kości i zębów. To substancja o bardzo dużej biokompatybilności, co czyni ją popularnym materiałem wykorzystywanym w medycynie estetycznej. Celem stosowania tego wypełniacza skórnego jest zwiększenie objętości skóry, wygładzanie zmarszczek oraz przywrócenie jej młodzieńczego wyglądu. Hydroksyapatyt wapnia jest zawieszony w żelu, który ułatwia aplikację preparatu. Zapewnia natychmiastowy efekt wypełnienia. Ulega rozkładowi po wstrzyknięciu, a mikrocząsteczki CaHA natychmiastowo stymulują produkcję kolagenu w głębszych warstwach skóry.
Sculptra
Sculptra zawiera kwas polimlekowy (PLLA – poly-L-lactic acid), który jest substancją biokompatybilną, biodegradowalną i całkowicie bezpieczną dla organizmu. Znany powszechnie z zastosowania w medycynie (np. szwy chirurgiczne) oraz w kosmetologii, jest doskonałym stymulatorem produkcji kolagenu. Preparat zawiera również wodę i substancje, które ułatwiają aplikację i zapewniają nośność oraz stabilność preparatu podczas wstrzykiwania. Sculptra jest szczególnie skuteczna w przywracaniu objętości twarzy, zwłaszcza w miejscach, które z wiekiem tracą swoją pełnię, takich jak policzki czy żuchwa.
Lenisna
Lenisna pomaga w wygładzaniu drobnych zmarszczek, szczególnie tych, które pojawiają się w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry. Zmniejsza także bruzdy nosowo-wargowe oraz linie marionetkowe. Dzięki składnikom aktywnym, takim jak kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy i witaminy, preparat skutecznie poprawia elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry, a także stymuluje produkcję kolagenu.
Rodzaje biostymulatorów tkankowych – bezpieczeństwo stosowania stymulatorów tkankowych a przeciwwskazania i powikłania
O tym, jak dobrać odpowiednie rodzaje biostymulatorów tkankowych do potrzeb i możliwości każdego pacjenta, lekarze dowiadują się podczas profesjonalnego szkolenia z biostymulatorów tkankowych. Dobór składników jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na skuteczność stymulatorów tkankowych, ale również ogólny poziom bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Wprowadzenie odpowiednich procedur medycznych, dbanie o higienę i staranna ocena stanu zdrowia pacjenta to podstawowe elementy, o jakie powinien zadbać specjalista jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Kluczowa jest skrupulatna kwalifikacja pacjenta do zabiegu, która minimalizuje ryzyko powikłań po stymulatorach tkankowych. Specjalista weryfikuje istnienie wskazań do zastosowania poszczególnych preparatów oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania.
Biostymulatory tkankowe podają wyłącznie odpowiednio przeszkoleni lekarze medycyny estetycznej, którzy znają anatomię twarzy i techniki podawania preparatów. Kluczowe znaczenie dla uzyskania zamierzonych efektów i uniknięcia powikłań, takich jak krwiaki, obrzęki czy uszkodzenie naczyń krwionośnych ma również odpowiednia technika wstrzyknięcia.